Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sledování, digitální ploty a auta duchů. Uber bojuje s úřady tajemným programem Greyball

Sledování, digitální ploty a auta duchů. Uber bojuje s úřady tajemným programem Greyball

Populární alternativní taxislužba v mnoha zemích balancuje na hraně zákonů, nebo je rovnou považovaná za nelegální a vede kvůli tomu tichou válku s úřady – potud žádná novinka. Deník The New York Times ale v obsáhlém textu rozkrývá sofistikované metody a míru úsilí, které společnost vynakládá, aby se vyhnula inspektorům. Na základě výpovědí několika řidičů uvádí, že firma roky používá sofistikovaný mechanismus, jak se kontrolám vyhýbat.

Objednat si přes mobilní aplikaci řidiče, sledovat jak se blíží k vaší pozici a nakonec zaplatit o poznání míň, než když sednete do normálního taxi – tak to při jízdě Uberem běžně chodí, a právě proto má společnost o zákazníky vystaráno. Je to ale zároveň důvod, proč je firma trnem v oku úřadům v mnoha městech a zemích a proč její řidiči čelí mnohdy násilným protestům konkurence.

Jezdit pro Uber totiž může skoro každý na základě jednoduché registrace. Složité zkoušky ani další náležitosti nejsou potřeba. Aby tento princip rušilo co možná nejmíň zásahů ze strany úřadů, nasadila podle The New York Times společnost v roce 2014 v některých lokalitách do akce tajný nástroj zvaný Greyball.

Podle deníku se jedná o soubor mechanismů, které sbírají data a aktivně odhalují úředníky provádějící inkognito namátkové kontroly. Pokud je společnost odhalí, označí je. Následně jde dokonce tak daleko, že jim – aniž by něco tušili – v aplikaci místo některých dostupných řidičů zobrazuje fiktivní auta.

Greyball je součástí širšího programu pokrývajícího všechny případy, kdy zákazníci využívají služby Uberu v rozporu s jeho podmínkami. Tím ostatně společnost obhajuje i využití tohoto skrytého mechanismu proti úředníkům. Podle ní jsou to zkrátka oni, kdo porušuje pravidla.

Ačkoli má Greyball podle deníku souhlas právníků Uberu, je prý důkazem, kam až je společnost ochotná zajít ve snaze ovládnout trh. „Využívání programu k identifikaci a obcházení úředníků tam, kde úřady řekly, že společnost porušuje zákony, je dalším etickým přešlapem. A možná i porušením práva,“ píše The New York Times.

A jak vlastně celý princip funguje? Jednou z metod je údajně obyčejné vyznačení oblastí kolem kanceláří úředníků zodpovědných za kontrolu, pomyslný digitální plot. Spolu s tím společnost zkoumá i to, jakým způsobem lidé v této lokalitě používají její aplikaci. Pokud s ní někdo pracuje až příliš často a neustále ji otevírá, stává se pro ni podezřelým.

Firma podle The New York Times detailně zkoumá i údaje na platebních kartách – informace o jejích držitelích a o tom, kdo ji vydal.

Inspektoři se logicky snaží zůstat v utajení, a proto jsou často vybaveni novými telefony s novými zákaznickými účty. Tomu prý Uber čelí dokonce tím, že někteří jeho zaměstnanci dopředu sondují nabídku těch nejlevnějších přístrojů, které by teoreticky mohly skončit v rukách úředníků. Následně do hry vstupují další a další mechanismy, jako je sledování sociálních sítí. Celkem víc než deset různých taktik, které ve výsledku můžou poskytovat přesný obrázek o příštím cestujícím.

Údaje z Portlandu, kde Uber opatření nasadil poprvé, ukazují, že se extrémní kroky nejspíše vyplácejí, protože tamní úřady žádného řidiče firmy údajně neodhalily. Praxe přesto čelí kritice. „Když vidíte na křižovatce před sebou policisty, sundáte nohu z plynu, to je normální. Tohle je ale mnohem závažnější než vyhýbání se radaru,“ uzavírá přirovnáním pro The New York Times profesor práva Peter Henning.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744