Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Smog má dopad na vývoj dětského mozku, výrazně tak ovlivňuje jejich budoucnost, tvrdí zpráva UNICEF

Smog má dopad na vývoj dětského mozku, výrazně tak ovlivňuje jejich budoucnost, tvrdí zpráva UNICEF

Přes 17 milionů malých dětí mladších dvanácti měsíců žije v oblastech světa, které více než šestinásobně překračují limity pro znečištění ovzduší, uvedl dětský fond organizace OSN, UNICEF. Právě smog a znečištěný vzduch však podle představené studie znamená podstatné riziko pro správný vývoj dětského mozku, zasažené děti proto pravidelně dosahují horších výsledků, než jejich spolužáci vyrůstající v neznečištěném ovzduší.

„Nejen že znečištěné ovzduší poškozuje dětské plíce, ale rovněž může permanentně poškodit i vývoj dětského mozku a tím pádem i budoucnosti těchto dětí,“ říká v tiskové zprávě výkonný ředitel fondu UNICEF Anthony Lake. „Pokud bychom více chránili děti před smogem a znečištěným vzduchem, tak by to pomohlo nejen jim, ale i celé společnosti. Snížily by se totiž výdaje zdravotního systému, zvýšila jejich produktivita a existovalo by čistší a zdravější prostředí pro všechny,“ dodává Lake.

Podle dat UNICEFu se nejvíce takto zasažených dětí, 12,2 milionu, nachází v jižní Asii, další čtyři miliony jich je ve východní Asii a v Pacifiku.

Studie UNICEFU varuje, že „nalezla souvislost mezi znečištěným ovzduším a kognitivními výstupy dětí včetně verbální a nonverbální inteligence a paměti, snížených výsledků ve školních testech, průměru školních známek a dalších problémů.“

UNICEF varuje, že vzhledem k současným trendům urbanizace je pravděpodobné, že v budoucnu bude tímto negativním fenoménem ohroženo ještě více dětí. Jako prevenci před znečištěným ovzduším doporučuje, aby děti nosily filtrační masky a necestovaly městem během nejvyšší koncentrace škodlivin v ovzduší.

Podle separátní studie míra znečištění prostředí na severu Číny způsobuje zkrácení života tamních obyvatel až o tři roky. Britská studie zase zjistila, že znečištěný vzduch v britských městech vede k nižší porodní váze, a tím pádem vyšší úmrtnosti novorozenců a většímu výskytu komplikací během života, informuje server BBC.

 

 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1