Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Smrt v okolí farmáře Indiána Honzy: Milenka se kvůli němu zabila, oběsil se i fotograf

Smrt v okolí farmáře Indiána Honzy: Milenka se kvůli němu zabila, oběsil se i fotograf

Jejich životy byly zcela odlišné, přesto je nakonec spojila smrt. Účastníci reality show Farmář hledá ženu Jan Pokorný alias Indián, jeho milenka Olina Řebíčková alias Olí a také fotograf slavných Jiří Blahoslav Bláha. Ten se stejně jako farmář Honza oběsil.

Stejně jako Jan Pokorný i Olina Řebíčková se přihlásila do reality show Farmář hledá ženu, kde v druhé sérii bojovala o jeho přízeň. Během natáčení se tito dva sblížili, a dokonce spolu strávili noc. Jenže když pak měla přijít řada na to, aby si Honza vybral mezi ženami, Olinu odkopl a dal přednost Lence. Nešťastné blondýnce pak s úsměvem vmetl do tváře, že jim s Lenkou může přinést do postele ranní kávu.

Olinu to dost vykolejilo, cítila se poníženě, a ještě než se pořad začal vůbec vysílat, zmizela. Své rodině zanechala dopis na rozloučenou. Policie po ní několik dní pátrala, až ji nakonec našla mrtvou v lese v jejím autě nedaleko rybníka v Komořanech. Zabila se z nešťastné lásky. Už předtím si ve svém životě prožila s expřítelem peklo. Honzovi se během natáčení přiznala, že ji dokonce fyzicky týral.

Více se dočtete na Blesk.cz

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1