Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Současná klávesnice vznikla před více než 140 lety. Český systém přetrval z monarchie

Současná klávesnice vznikla před více než 140 lety. Český systém přetrval z monarchie

Počítače už jsou nějakou dobu nepostradatelnou součástí našich životů. A s nimi i klávesnice. Přišlo vám někdy divné, proč je rozložení písmen takové, jaké je? Vychází z konceptu starého více než 140 let. V 19. století ho vymyslel americký tiskař Christopher Scholes.

Druhá polovina 19. století přinesla boom psacích strojů. Ty měly klávesnice s rozličným rozložením písmen. V praxi však jejich uživatelé naráželi na problémy. Základní potíž byla už v jejich nejednotnosti. Zatímco v jedné firmě se nejlépe psalo dvěma prsty, jiný stroj nabízel uzpůsobení pro prsty čtyři.

Tiskař z amerického Wisconsinu Christopher Scholes se pokoušel systém zdokonalit. Nejprve v roce 1967 navrhl rozložení, které odpovídalo sledu písmen v abecedě. To se ale brzy ukázalo jako nepraktické. Ocelové úderníky jednotlivých znaků se snadno zasekávaly při psaní dvojic hlásek typu „st“ nebo „th“.

Scholes tak systém přepracoval a o šest let později představil klávesnici, v níž mezi nejpoužívanější dvojice znaků vložil jiné písmeno. Stále však ještě nešlo o dnešní pořadí. Klávesnice s rozložením QWERTY vznikla poté, co vynálezce prodal práva na výrobu stroje s tímto rozložením společnosti Remington. Ta prohodila tečku, která tehdy byla mezi „E“ a „T“, za písmeno „R“. Výsledkem bylo, že se slovo „typewriter“, dalo napsat znaky ležícími v jednom řádku.

Češi píší na německé klávesnici

Stroje s QWERTY klávesnicí se brzy rozšířily po celých Spojených státech a staly se standardem. Alespoň tedy v anglofonních zemích. Státy mluvící německy si systém upravily na QWERTZ, jelikož „Z“ se v němčině používá podstatně častěji než „Y“.

S tím souvisí i důvod, proč se standard QWERTZ ujal také v Česku, i když čeština obě písmena používá zhruba stejně. V Rakousku-Uhersku, jehož tehdy byla země součástí, se totiž jako úřední jazyk používala právě němčina. Češi si tak na QWERTZ navykli a používají ho dodnes. Byť počítačové klávesnice umožňují mezi oběma variantami přepínat.