Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Soud poslal školačku na 40 let na psychiatrii. Ve jménu postavy z hororu skoro ubodaly spolužačku

Soud poslal školačku na 40 let na psychiatrii. Ve jménu postavy z hororu skoro ubodaly spolužačku

Soud v americkém Wisconsinu poslal teprve 15letou Morgan Geyserovou na 40 let do psychiatrické léčebny. Dívka se před čtyřmi roky pokusila spolu s kamarádkou ubodat svoji spolužačku. Soudu vysvětlovala, že to udělala „ve jménu“ Slender Mana – fiktivní postavy, která pronásleduje, unáší či mučí své oběti. 

Morgan a její kamarádka vylákaly spolužačku do lesa a zaútočily. Na pokraji smrti ji nechaly jejímu osudu. Payton, jak se dívka jmenuje, se ale nevzdala a i s 19 bodnými ranami se dokázala dostat k silnici, kde ji zachránila posádka projíždějícího auta.

Útočnice, kterým bylo v době činu teprve 12 let, uvedly, že se o vraždu pokusily „ve jménu“ Slender Mana, hororové postavy, která sice není vázaná na konkrétní příběh, ale objevuje se například ve videohrách. Své oběti unáší a trýzní.

Soud si nechal zpracovat posudek, který měl odhalit, zda je Morgan psychicky v pořádku a jestli by mohla být i nadále hrozbou pro svoje okolí nebo pro sebe samotnou. Posudek mimo jiné ukázal, že hodnota dívčina IQ dosahuje 142 bodů, na druhé straně ale trpí schizofrenií.

Anissa Weierová, která se na pokusu o vraždu podílela, si vyslechla podobný rozsudek už loni. Soud ji kvůli jejímu duševnímu stavu také neposlal do vězení, ale do léčebny. A to na 25 let. V zařízení zůstane nejméně tři roky, pak bude moci požádat o propuštění. Pokud ji soud vyhoví, zůstane pod dohledem až do roku 2039.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1