Stačí rozsvítit světlo a z myši je podle vědců zabiják. Hrozí zneužití u člověka? | info.cz

Články odjinud

Stačí rozsvítit světlo a z myši je podle vědců zabiják. Hrozí zneužití u člověka?

Jeden světelný záblesk a z malé roztomilé myši je nelítostný zabiják. Tým vědců na Yaleově univerzitě zkoušel, jaké účinky může mít cílená stimulace určité oblasti mozku. A dokázal, že myš se dá prostřednictvím impulsů ovládat.

Když světlo nesvítilo, byla to vcelku neškodná myš, která si cvrčka vedle ní nevšímala. Jenže stačilo, aby se modrá dioda aktivovala a zvíře po hymzu zaútočilo. Její mozek v tu chvíli ovládali vědci, kteří stimulovali tu část odpovědnou za lov, kousání a zabíjení.

„Snažíme se pochopit, jak mozková propojení fungují,“ vysvětluje autor studie, která vyšla v odborném časopise Cell, docent na Yaleově univerzitě Ivan de Araujo. Ten spolupracoval s kolegyní z Yalu Wenfei Hanovou a Miltonem Canterasem z university v Sao Paulu.

Myš se pod vlivem stimulace chovala zcela jinak, než při běžném lovu. Zatímco normálně se před smrtícím kousnutím snaží tlapou nahmatat hlavu oběti, při pokusu kousala zcela bezmyšlenkovitě do prvního místa, které našla. A to u cvrčka i následně u elektronických hraček.

„Kousnutí navíc bylo silnější a svaly se také více zatínaly,“ všímá si Arujo, že myš se při pokusu chovala více zarputile než v reálném životě.

Otázkou je, jestli podobná stimulace neuronů nemůže být zneužita u člověka s cílem stvořit z něj zabijáka. To ale vědci odmítají. Podle nich se nezdá, že by optogenetika našla vojenské využití.

„Myš nenapadla druhou myš. Výsledkem je agresivní chování vůči jiným zvířatům. Ale neútočila na nic, co by bylo příliš velké. Existují omezení,“ ubezpečuje Araujo.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud