Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Starosta se opřel do manžela Vondráčkové kvůli trestním oznámením. Rovnou mu na oplátku přistálo další

Starosta se opřel do manžela Vondráčkové kvůli trestním oznámením. Rovnou mu na oplátku přistálo další

Manžel zpěvačky Heleny Vondráčkové Martin Michal je v ostrém sporu se starostou obce Dolní Studénky na Šumpersku Radimem Sršněm. Ten o něm před časem kvůli zrušenému koncertu napsal, že trestní oznámení podává pravidelně na kde koho. Od Michala se za to rovnou dočkal dalšího trestního oznámení. Informoval o tom server iDnes.cz.

Spor se rozhořel kvůli nedávnému hudebnímu festivalu Hudba bez hranic. Plakát k této akci lákal na vystoupení Václava Neckáře a Heleny Vondráčkové coby hvězd programu. Agentury MM vlastněná manželem zpěvačky Michalem měla ale ke způsobu propagace výhrady a kritizovala ji, protože podle ní vytvářela zdání, že oba umělci vystoupí na akci společně. Vyvrcholilo to zrušením koncertu Vondráčkové.

Vše tehdy vyústilo až v podání trestního oznámení na starostu obce ze strany Michala, který jej nařkl z klamání lidí. Sršeň jakákoli pochybení odmítl a kroky agentury tehdy označil za absurdní – Michalova agentury prý dlouho vše brala na vědomí a až po týdnech si začala diktovat podmínky.

„Situaci považujeme za smutnou a mrzí nás. Ovšem na základě rešerší v médiích vnímáme skutečnost tak, že jako normální lidé chodí pravidelně do kostela nebo do posilovny, agentura MM vlastněná manželem Heleny Vondráčkové Martinem Michalem chodí pravidelně podávat trestní oznámení na kde koho,“ uvedl tehdy starosta Sršeň podle iDnes.cz v tiskovém prohlášení.

Pravdivost svých slov si mohl brzy vyzkoušet na vlastní kůži. Za výše uvedená slova na něj totiž Michal podal další trestní oznámení. „Mohu potvrdit, že Martin Michal podal trestní oznámení na starostu Radima Sršně pro podezření z trestného činu pomluvy, a to za jeho výrok, že pan Michal ‚chodí pravidelně podávat trestní oznámení na kde koho‘ a vyjádření v tom smyslu, že to dělá jako hobby,“ řekl pro zmíněný server manažer zpěvačky Luboš Procházka.

Sršeň dle svých slov zvažoval, že to Michalovi oplatí stejnou mincí kvůli poznámce, že Dolním Studénkám dělá jako starosta ostudu. Rozhodl se nakonec, že to neudělá. „Je pod mou úroveň to řešit tímto způsobem, mám na práci důležitější věci než chodit po policii a soudech,“ vysvětlil. A dodal, že hudbu Vondráčkové nakonec na festivalu zahrála jedna z kapel, kde osobně dělal sboristu v pozadí.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232