Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Svatba, zpěv a kyanid. Jak vypadaly poslední hodiny v Hitlerově bunkru?

Svatba, zpěv a kyanid. Jak vypadaly poslední hodiny v Hitlerově bunkru?

Ačkoli smrt v podobě Rudé armády se k Hitlerovi blížila každým dnem, vůdce do posledních chvil doufal, že se situace obrátí. Když už nebylo úniku, splnil alespoň přání své dlouholeté přítelkyni Evě Braunové, oženil se a za několik hodin si prohnal hlavou kulku. Co se dělo poslední den v bunkru, kde se definitivně zpečetil osud Třetí říše?

Bunkr, ve kterém Hitler trávil poslední měsíce života, se nacházel v zahradě Říšského kancléřství. Vůdce se do něj uchýlil v lednu 1945, když se nepřátelská smyčka kolem Berlína začala stahovat. Úkryt byl naprosto soběstačný. Sestával ze dvou částí – horního bunkru, ve kterém se nacházely místnosti pro personál, obývací pokoje a pracovny, a z Vůdcova bunkru, kde byly pokoje Hitlera, Evy Braunové a jejich nejbližších. V dubnu se prý v bunkru ukrývalo až 50 lidí.

29. duben 1945 je pro Hitlera osudovým dnem. Nad ránem se poprvé a naposledy žení. Bere si svoji dlouholetou přítelkyni Evu Braunovou. Ta je prý v bunkru velice šťastná, protože může být ve vůdcově blízkosti. Celý vztah trpěla Hitlerovou zaneprázdněností, kvůli které se několikrát demonstrativně pokusila o sebevraždu.

Ten den začíná pro Hitlera jako obvykle. Kvůli svým zdravotním problémům užívá až 80 léků a povzbuzuje se prý ještě kokainem. Generál Hans Krebs získává informace z boje. Německá obrana se hroutí. Ani v bunkru není klid: Ozývají se rány, dopadají granáty. Ruská armáda je asi půl kilometru od Říšského kancléřství.

Hitler zatím obědvá se svými spolupracovníky a Evou Braunovou. Téma u stolu není veselé. Hitler poprvé připouští, že válku možná ztratil. Podle vůdcovy sekretářky Traudl Jungeové rozebírají stolovníci možnosti dobrovolného odchodu ze života. Hitler se chce spolehnout na zbraň, Eva Braunová chce prý zůstat krásná i po smrti, a proto by zvolila kapsli kyanidu.

Hitler se chce ujistit, že kyanid bude fungovat. Jeden z lékařů SS zkouší jedovou kapsli na vůdcově fence německého ovčáka Blondi. Jakmile pes pozře jed, padá mrtvý k zemi. Hitlerovi to k ujištění se stačí.

Večer 29. dubna se dozvídá o smrti Benita Mussoliniho a jeho milenky. Dav je zabil, pověsil hlavou dolů a lynčoval. To nesmím připustit, říká si zřejmě Hitler a definitivně se rozhoduje, že Rusům nesmí do rukou padnout živý. Přesto podle svědků stále působí zmateně, a přesto doufá v úspěšnou ofenzivu. U Hitlera se v té době zřejmě již projevovaly příznaky Parkinsonovy choroby.

Od půlnoci se v bunkru slaví. Poslední den nesmí být smutný. Eva, nyní už šťastně Hitlerová, popíjí se sekretářkami a vypráví prý humorné historky. Hitler se postupně loučil s personálem, vojáky i lékaři. V bunkru zní hudba, děti z Hitlerjugend zpívají bojové písně a Goebbles prý slzí dojetím.

30. dubna vychází slunce naposledy. Eva ho chce vidět, protože v bunkru je stále neurčitý čas. I Vůdce prý chtěl naposledy zahlédnout sluneční paprsky, ale do zahrady začaly údajně dopadat bomby, a proto z úkrytu nakonec vůbec neodešel.

V šest hodin ráno je jasno. Generál Mohnke sděluje zdrcující zprávu. Bunkr se udrží ještě maximálně 24 hodin. Hitler ví, co to znamená, jeho osud je zpečetěn.

Goebblesovi mezitím snídají v horní části bunkru. Jsou tu spolu se svými šesti dětmi. Ty považují celý pobyt za zajímavou hru. Jen nejstarší Helga občas pochybuje, jak to celé skončí. I vůdcův pobočník Goebbles tuší, že se blíží konec. Přesto ještě Hitlera prosí, aby se pokusil utéct. Ten odmítá. Goebbles tedy rozhoduje, že ani jeho rodina Vůdce neopustí.

Za Hitlerem přichází později ještě jednou Magda Goebblesová. Prosí ho, aby utekl. Kdoví, možná ji k tomu vede skutečně láska k Vůdci, o které se mnohokrát šířily klepy. Možná v tom ale vidí jedinou šanci na záchranu i pro sebe a své děti. Pokud by utekl Hitler s Evou, mohli by odejít i Goebblesovi. Hitler přesto odmítá i ji a je pevně rozhodnutý dnes zemřít.

Také Eva Hitlerová se chystá zemřít. Na smrt si prý vybírá šaty, které měl Hitler rád, a sekretářce Jungeové daruje z vděčnosti kožich.

Hitler po obědě dává rozkaz, aby vojáci obstarali velké množství benzinu. Nechce prý po smrti skončit v nějakém ruském muzeu voskových figurín. Kolem třetí hodiny se Hitlerovi loučí s osazenstvem bunkru a odchází do pracovny.

Kolem 15:30 se prý ozve výstřel. Vojáci otálí ještě několik minut, protože Hitler dal pokyn, aby nebyli s manželkou rušeni. Vojáci objeví v pracovně na pohovce dvě mrtvá těla. Eva se podle výrazu tváře otrávila, Hitler má prostřelenou hlavu a krev stéká na koberec.

Vojáci obě těla odnesou do vyhloubené jámy jen několik metrů před bunkr, polijí je benzínem a zapálí. Tak se uzavřel osud jednoho z mužů, který rozpoutal peklo druhé světové války.

Přes řadu svědectví se ale vyskytují stále pochybnosti. Hitler podle některých teorií nakonec stejně uprchl a dožil v Jižní Americe. Rozpory panují i o způsobu jeho smrti. Kromě pistole měl snad taky rozkousnout kapsli kyanidu. Někteří zase tvrdí, že když jej v pracovně objevili, ještě žil a ránu z milosti mu zasadil jeho osobní sluha.

 

 

 

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link