Svatý Urban I. - patron vinařů a ochránce proti opilství | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Svatý Urban I. - patron vinařů a ochránce proti opilství

Svatý Urban I. - patron vinařů a ochránce proti opilství

Jako patron vinařů a bednářů je uctíván svatý Urban I., jehož památku slaví římskokatolická církev 25. května. Je rovněž vzýván na ochranu vína a vinohradů, proti mrazu a bouřce, ale i proti opilství. Bývá zobrazován jako papež, jeho atributem je hrozen vína, vinná réva nebo soudek s vínem, snad proto, že jeho svátek připadá na dobu, kdy vinná réva nasazuje na květ.

O jeho životě a působení je známo velmi málo. Pocházel ze vznešeného římského rodu a papežem byl od roku 222 až do své smrti v roce 230. Zhruba současně se začátkem jeho pontifikátu se římským císařem stal Alexandr Severus, jehož matka byla křesťanka a on sám byl v otázce náboženství velmi snášenlivý. Za jeho vlády prakticky nedocházelo k pronásledování křesťanů a proto legendy o mučednické smrti Urbana I. bývají někdy zpochybňovány.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.