Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Svěrákové už tolik netáhnou. V kinech se jim příliš nedaří, smetl je i Hurvínek

720p360p

Animovaný film Hurvínek a kouzelné muzeum vstoupil úspěšně do českých kin, když z vedoucího místa odsunul na druhou příčku snímek režiséra Jana Svěráka Po strništi bos. Koprodukční animovaný film producenta, režiséra a spoluscenáristy Martina Kotíka s rozpočtem 170 milionů korun o víkendu zaznamenal přes 56.500 diváků, kteří v pokladnách kin nechali 7,78 milionu korun. Uvádí to na svém webu Unie filmových distributorů (UFD).

Svěrákův film Po strništi bos o víkendu navštívilo přes 44.000 lidí, za tři týdny vydělal téměř 41 milionů korun. Po premiérovém víkendu zájem diváků klesl. Například další Svěrákův snímek Vratné láhve z roku 2007 měl třetí víkend více než dvojnásobně větší návštěvnost (101.267) a nakonec si připsal 1,26 milionu diváků. Více lidí, celkem téměř 51.000, měl na svém kontě během třetího víkendu i předchozí Svěrákův film Tři bratři z roku 2014. Jana Šafářová zastupující distributora snímku Po strništi bos Bioscop ale upozornila, že čísla neodpovídají skutečnosti. UFD podle ní nezapočítává letní kina a jednosálová kina.

Jan Svěrák už před startem filmu Po strništi bos prohlásil, že za úspěch bude považovat 500.000 diváků.

Na třetí příčce skončila americká animovaná komedie Emoji ve filmu, která za měsíc nasbírala přibližně 136.000 návštěvníků a má tržby převyšující 18,71 milionu korun. Čtvrté skončilo komediální drama Barry Seal: Nebeský gauner s Tomem Cruisem v hlavní roli, které za dva týdny vidělo téměř 30.000 diváků. Pátý je thriller Annabelle 2: Zrození zla, jehož celkové tržby jsou 18,72 milionu korun.

Z českých filmů se již mezi dvaceti nejnavštěvovanějšími nenachází žádný. V první dvacítce jsou dva snímky, které navštívilo přes půl milionu lidí. Animovaný Já, padouch 3 na osmém místě za deset týdnů přilákal bezmála 548.000 diváků, Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta na 14. místě za 15 týdnů vidělo téměř 541.000 lidí.

Ve čtvrtek do českých kin dorazí film To natočený podle předlohy stejnojmenného románu Stephena Kinga, chilské drama Neruda, japonské drama Po bouři, akční sci-fi trhák 90. let Terminátor 2: Den zúčtování ve 3D formátu a celovečerní dokumentární film Červená Olgy Sommerové o světově proslulé operní pěvkyni a herečce Soně Červené.

 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1