Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Svíčkovou si dáte i uprostřed Karibiku. Vyrůstá tu české městečko

Svíčkovou si dáte i uprostřed Karibiku. Vyrůstá tu české městečko

Krásy Dominikánské republiky každý rok učarují statisícům turistů. Ráj s více než 400 kilometry bílých písčitých pláží si oblíbili především američtí a němečtí turisté, cestu na druhý největší ostrov v Karibském moři si ale v posledních letech našli i Češi. Dva české rodáky skrytá perla Karibiku nadchla natolik, že se zde rozhodli vybudovat českou vesničku. Nazvali ji Pueblo Checo a už dnes nabízí řadu služeb včetně ubytování nebo výletů. Autoři projektu však mají v hlavě další velké plány, které teprve čekají na svou realizaci. Chybět nebude penzion, restaurace ani český obchůdek. Hotovo by mělo být do tří let.

Za projektem Pueblo Checo stojí dva rodáci z české kotliny – seňor Grande, jak Dominikánci přezdívají Frantovi, a Miguel, neboli český Mirek, který v Dominikánské republice žije už osm let. „Proč česká vesnička?  Tuto otázku mi kladou lidé hodně často. Odpověď není moc jednoduchá, ale má velmi jednoduché pozadí – je to neskutečně nádherný kout země s příznivým podnebím a hlavně neskutečně přátelskými lidmi,“ říká rodák z Valašska František.

Českou vesničku se oba nadšenci rozhodli vybudovat na severu ostrova, který omývá Atlantský oceán. Právě milí lidé a příjemně vlhké klima jsou to, co sem cestující ze zahraničí táhne nejvíc. Zdejší podnebí by se dalo označit za téměř ideální. Teploty se pohybují kolem 30 stupňů, díky pofukujícímu větříku ale není cítit, jak sluníčko u rovníku pálí. Náladu turistům nezkazí ani déšť, který se dá čekat hlavně v noci, někdy ale i přes den. Díky němu však sever země není vyprahlý a oko i toho nejnáročnějšího cestovatele potěší pohled na stále se zelenající krajinu plnou banánovníků, mangovníků a kokosových palem.

Ještě před 15 lety patřilo severní pobřeží mezi turisticky zapomenuté části země, v posledních letech ale zažívá novou vlnou zájmu. Díky velkým vlnám se těší oblibě milovníků vodních sportů, jako je surf nebo kite. Dojem z krásné krajiny zde nekazí ani mohutné hotelové komplexy, které na severním pobřeží najdete jen stěží. Místní úřady totiž výstavbě vysokých budov dávají červenou, aby vlny vysoké i několik metrů nezmizely, a nadšenci do vodních sportů měli stále důvod se sem vracet.  

Poznat tu pravou Dominikánskou republiku

Pro svůj projekt si tedy čeští rodáci vybrali malou vesničku Jardin Deportivo nedaleko města Cabarete na severním pobřeží. František a Mirek zdaleka nejsou jediní lidé z Čech, které krásy dominikánského severu okouzlily, a rozhodli se sem natrvalo odstěhovat. Nový život zde našla mladá Češka s malými dětmi, manželé v nejlepších letech i seniorský pár ze severu Čech. Za pomoci zdejších lidí, od právníků po komunální politiky, začali čeští rodáci zjišťovat podmínky pro získání vhodných nemovitostí, kde by rozrůstající se česká komunita mohla ubytovat.

„A tak vznikla i myšlenka – proč by tady v Dominikánské republice nemohla vzniknout taková malá česká vesnice? Vždyť už tu žije dost Čechů!  A tak jsme koupili další objekt na začátku vesnice Jardin Deportivo a vytvořili vstupní bránu do nového území,“ popisuje zrod vesničky Pueblo Checo František.

Přestože je zde ještě dost práce, česká vesnička má rozhodně co nabídnout už dnes. Kromě zajištění ubytování a transferu z a na letiště, je možné si zde pronajmout auto či motorku. „Organizujeme nejširší škálu výletů po okolí, ale i po celém ostrově. Máme pro naše klienty a krajany zajištěny právní a bankovní služby i lékařku na zavolanou. Připravujeme také kulturní akce a akce pro děti,“ dodávají autoři projektu.

Jejich největší přidanou hodnotou je však možnost strávit čas v Dominikánské republice mezi místními a poznat zemi takovou, jaká doopravdy je. Poznat Dominikánce a jejich bezstarostný styl života, popíjet s nimi světově vyhlášený rum, který zde pořídíte za pár pesos, a jíst tradiční dominikánské jídlo od smažených banánů, přes rýži s kuřecím, až po pečené sele, které hojně nabízejí stánkaři podél silnic. O takové zážitky je většina turistů zavřená za zdmi hotelových komplexů ochuzena. Česká vesnička tak otevírá dveře všem, kteří by rádi poznali Dominikánskou republiku a místní kulturu v celé její kráse, bojí se sem však jet na vlastní pěst.

Zájem je velký

Výstavba Pueblo Checo je v plném proudu. Většina smělých plánů dvou rodáků z Čech sice zatím zůstává na papíře, jejich realizace už je ale za rohem. „Na podzim otevřeme český penzion, českou restauraci někdy v průběhu tohoto roku. Kuchař i se svou přítelkyní, kteří nám zajistí kvalitní českou ale i světovou kuchyni, si již vyhlédli a objednali svůj nový karibský domov. Dále budeme rekonstruovat další projekty, jako je apartmánový dům, hotel, obchod a podpoříme i kapličku. Svou cestu si sem našel i farmář, který se zajímá o chov zvířátek a pěstování banánovníků,“ vykreslují plány projektu Pueblo Checo autoři projektu.

„Vše chce svůj čas. Hotovo ale bude v průběhu dvou až tří let. A počítáme s tím, že česká vesnička zde v Dominikánské republice bude mít během této doby počet obyvatel čítající se již v desítkách osob. Zájem je velký. Ať už jde o pobyt na přechodnou dobu, nebo o pobyt trvalý,“ dodává zakladatel Pueblo Checo František. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1