Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Svoboda je ku*va křehká. Pořád se bojím agresivního Ruska, říká Jáchym Topol

Svoboda je ku*va křehká. Pořád se bojím agresivního Ruska, říká Jáchym Topol

Před revolucí skladník a nosič uhlí, po ní úspěšný spisovatel z povolání. To je Jáchym Topol, nositel několika literárních cen, z nichž tu poslední získal za nový román Citlivý člověk. Co říkal na kritiku Václava Klause? A jak se podle něj mění a vyvíjí literatura? Na to odpovídal v rozhovoru pro Reflex.cz. A prozradil taky své tipy na skvělé knihy od téměř neznámých autorů

Vaše kniha Citlivý člověk se dočkala dost pozitivních recenzí. Jak je to s úspěchem u čtenářů?

Je prodaných patnáct tisíc, což je hrozně moc. Podle mě je to asi maximum.

Předchozí kniha vám vyšla osm let zpátky. Co se za tu dobu pro spisovatele změnilo? Je v něčem jiné literární prostředí v Čechách? 

Mám pocit, že se moc nezměnilo. Vnímám to asi jinak i proto, že dnes třeba kamarádka, kterou jsem znal jako devatenáctiletou holku, má vydanou třeba sedmou knihu a dělá rozhovory v Revolver revue. Celkově se toho podle mě moc nezměnilo. Mám ale občas záchvaty takových depresivních pocitů, že literatura končí a já jsem z poslední generace. Ale třeba za poslední rok jsem přečetl tři výborné české tituly úplně neznámých prozaiků.

Které to byly?

Byly to Trosky deníku od Daniela Hradeckého, úžasná kniha o závislosti. Potom se mi líbila úplně neznámá knihovnice z Třebíče, jmenuje se Vladimíra Valová a má knihu Do vnitrozemí. Jsou to povídky a já miluju starou povídkovou školu jako je Čechov nebo Isaac Babel. Když někdo těmi nejjednoduššími prostředky dokáže vystavět příběh tak, že se jako čtenář dotýkám vesmíru. Třetí byla Lucie Faulerová – Lapače prachu. Taková šíleně depresivní próza. Tři autoři, všichni neznámí, všichni mladí a všichni napsali kus prózy.

A jak moc se změnila literatura během vašeho života?

Obrovsky. Já byl do pětadvaceti let v undergroundu, za básničky se fackovalo a chodilo sedět. Dnes žiju v té bezbřehé svobodě, době knih na internetu. I tak ale zůstala jedna podstatná věc – pořád jsou lidi, kteří literaturu potřebují k životu. Já mám třeba čtení někde v Boskovicích a i tam přijdou desítky lidí. Zajímá to ty lidi? Nebo je to tím, že se o Citlivém člověku hodně psalo a byl napadán třeba Václavem Klausem?

Pokračování rozhovoru a videa z Colours of Ostrava na stránkách Reflex.cz >>>

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1