Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Svobodná nezaměstnaná Britka adoptovala v Tanzanii čtyři děti. Teď shání milion, aby se s nimi mohla vrátit domů

Svobodná nezaměstnaná Britka adoptovala v Tanzanii čtyři děti. Teď shání milion, aby se s nimi mohla vrátit domů

„Na světě existuje mnoho dětí, které potřebují rodinu. Proč si tedy zakládat vlastní,“ pomyslela si 28letá Britka Claire Upshallová, která pracovala se sirotky v Tanzanii. Tato myšlenka ji přivedla k rozhodnutí, že si adoptuje místní africké děti. Nejdříve se stala jejich pěstounkou, nyní už jsou ale dva chlapci a dvě dívky po adopci jejími vlastními dětmi. Nyní by se Claire i se svými potomky chtěla vrátit zpět do Británie. Problémem jsou ale peníze a také nařízení britské vlády. 

„Když všechny ostatní dívky snily o svých budoucích manželech a svatebních šatech, já jsem si představovala, jak se budou jmenovat moje děti a jak jim vyzdobím pokojíčky,“ popisuje pro list Daily Mail Claire. Děti vychovává sama bez stálého partnera a necítí to jako překážku, protože potomky vždycky chtěla. Právě touha o někoho se starat ji poprvé dovedla v 19 letech do Tanzanie, kde pracovala jako dobrovolnice, za stravu a nocleh, v sirotčinci.

Ke svým čtyřem dětem se dostávala postupně. Nejdříve jí učaroval 13měsíční Alfie. Přestože se Claire snažila věnovat všem dětem stejně, k Alfiemu si vytvořila zvláštní pouto. Zkušenost v Tanzanii brala nejdřív jako jednorázovou práci a vrátila se zpět do Británie, rychle ale začala cítit, že se musí vrátit. Když přijela zpět, zjistila, že Alfieho přemístili do jiného dětského domova.

Po jejich opětovném shledání se podle Claire ihned rozesmál. „Jsem si jistá, že mě poznal. Na konci návštěvy plakal a museli ho ode mě doslova odtrhnout,“ líčí Claire. Rozhodla se, že si chlapce vezme do pěstounské péče. Nezůstalo ale jen u něj. Žena začala postupně pečovat ještě o Isabellu, Laylu a nejmladšího Jacka. V roce 2016 pak všechny děti adoptovala a stala se v souladu se zákonem jejich matkou, přestože žádného člena rodiny nepojí pokrevní příbuzenství.

Claiřinu velkou rodinu podporuje její matka Helen, která žije trvale v Británii. Tam by se nyní chtěla vrátit i Claire s dětmi. Nemůže totiž v Tanzanii najít dobrou práci, aby děti uživila. Navíc kvůli místním nepokojům musí jejich dům stále někdo hlídat, což v této oblasti není nijak výjimečné. Obyčejná cesta do Británie se ale změnila v pořádný problém. Svobodná matka Claire zjistila, že to s dětmi nebude nijak jednoduché.

„Imigrační úřad požaduje, abych měla na účtu minimálně 5 tisíc liber (poznámka: asi 150 tisíc korun), abych dokázala, že mám finance, abych se o děti postarala,“ vysvětluje Claire. Další peníze pak potřebuje na letenky a na právníka, který jí zařídí víza pro děti. Celkem musí žena sehnat 34 tisíc liber, tedy skoro milion korun. Aby si svůj sen o návratu mohla splnit, rozhodla se uspořádat internetovou sbírku. Ta nicméně u některých nenašla pochopení.

Někteří kritici předpokládají, že Claire veze děti do země jen proto, aby na ně mohla dostávat dávky. Zpochybňují také, že se o ně následně dokáže postarat, když i na jejich přesun musí vybírat peníze. „Celý důvod toho přesunu je dostat Claire sem, aby mohla pracovat. Neplánuje žít z dávek,“ obhajuje ji její matka. Claire se údajně nikdy práce neštítila a když se před pár měsíci musela vrátit na britské ostrovy kvůli pohřbu svého otce, našla si dokonce na těch několik týdnů v Británii práci. Děti mezitím v Tanzanii musela hlídat chůva.

Svobodné matce už nabídla pomoc její teta se strýcem, kteří u sebe mladou rodinu nechají bydlet. „Nemůžeme jim zajistit tisíce liber, ale můžeme udělat aspoň tohle. Už se těšíme, že se všichni dostanou domů,“ potvrzuje teta. Nejstaršímu Alfiemu je nyní deset, oběma děvčatům Isabelle a Layle osm a Jackovi pět. Chodí do mezinárodní školy, takže umí anglicky. A nemůžou se prý dočkat, až uvidí poprvé v životě sníh.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1