Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tajemství ukrytá 65 let v archivu CIA. Mrazivé podrobnosti o tom, jak USA málem odpískaly íránský převrat

Tajemství ukrytá 65 let v archivu CIA. Mrazivé podrobnosti o tom, jak USA málem odpískaly íránský převrat

Ústřední zpravodajská služba (CIA) teprve minulý týden zveřejnila téměř tisícovku stran nově zveřejněných dokumentů k íránskému puči, v němž hráli v roce 1953 američtí zpravodajci ústřední úlohu. Podle nově zveřejněných informací měl pokus o převrat po počátečním neúspěchu zkrachovat a CIA chtěla celou akci odpískat. Jenže v následném řetězu událostí sehrál hlavní roli vnuk Theodora Roosvelta, který se rozhodnul rozkazy neuposlechnout. 

První plány na svržení íránského premiéra Muhammada Mosaddeka se ale zrodily již o dva roky dříve – v roce 1951. Tehdy totiž Mosaddek znárodnil íránský ropný byznys, do té doby patřící Anglo-íránské ropné společnosti, která pro Íránce dlouho představovala připomínku koloniálního vykořisťování – vždyť Britové si z Íránské ropy nechávali celých 80 procent zisku.

Britové se ale s jednoduchým výpadkem příjmů nehodlali smířit. Nejdříve reagovali ekonomickou blokádou, poté i blokádou námořní, když do Perského zálivu vyslali své loďstvo. Částečně dosáhli svého – íránskou ropu světoví konzumenti buď odmítali, nebo ji k nim Írán nebyl schopen dodat. Jenže Britové chtěli víc než to. Proto ve spolupráci s americkou CIA vypracovali plán na svržení tehdejšího premiéra Mosaddeka.

Operace Ajax, jak se plán jmenoval, ale vypadala, že zklame. Když 15. srpna puč vypuknul, Mosaddek, který o něm věděl, udělal s rebely rychlý konec. Většinu nechal zatknout, generál Fazulláh Záhidí, který měl Mosaddeka v premiérském křesle nahradit, se musel skrýt a šáh opustil Írán, údajně na předem naplánovanou dovolenou.

„Zkusili jsme to a neuspěli,“ odeslalo 18. srpna velitelství CIA depeši své íránské pobočce, které na celou operaci vyčlenilo milion dolarů. „Dalších akcí proti Mosaddekovi, které by mohly být vysledovány zpět do CIA, se již nebudeme účastnit,“ bylo podle nově zveřejněných informací ve zprávě. Naneštěstí pro Mosaddeka, hlavní operativec Kermit Roosvelt, vnuk prezidenta Theodora Roosvelta, se tuto zprávu rozhodnul okázale ignorovat a v operaci pokračovat.

Důsledky byly pro budoucí vývoj zcela zásadní. Další den, 19. srpna, s podporou davu zorchestrovaného CIA, převrat uspěl. Mosaddek byl zatčen a odsouzen k trestu smrti, šáh mu však nakonec trest zmírnil na tři roky odnětí svobody a po propuštění dožil v domácím vězení. Monarchie pod taktovkou šáha byla obnovena, jen Anglo-íránská ropná společnost se přejmenovala na British Petroleum a upravila rozdělení zisků z ropy. 

„Puč byl zcela nepochybně zvratem v politickém vývoji Íránu. Nyní můžeme velmi dobře rozumět tomu, proč je mnoho Íránců dodnes nevraživých vůči americkému vměšování do íránských vnitřních záležitostí," uvedla v roce 2000 ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová.

Americká vláda podle serveru Foreign Policy svou účast na íránském převratu dlouho popírala. Ministerstvo zahraničí zveřejnilo první dokumenty až v roce 1989, nicméně tehdy byly zmínky o účasti CIA vynechané. Více dokumentů bylo zveřejněno v roce 2013 s tím, že kompletní odtajnění by mělo přijít v roce 2015, nicméně po různých průtazích se veřejnost kompletních dokumentů dočkala až minulý pátek.

Nové dokumenty tak přinášejí konečný důkaz o účasti CIA v celém komplotu i větší detaily o celé operaci. „Navíc byly zveřejněny dosud neznámé skutečnosti o ajatolláhu Kasháním,“ říká Abbas Milani, profesor íránských studií na Stanfordově univerzitě. Klerik Kashání sice Mosaddeka ke konci jeho politické kariéry přestal podporovat, nicméně až nyní se ukázalo, že celou dobu komunikoval s Američany.

„Kashání byl pro úspěch operace kritický, během převratu byli jeho příznivci připraveni svrhnout Mosaddeka,“ uzavírá Milani.

Nově zveřejněné dokumenty jsou ke stažení zde.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744