Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Temné varování slavného vědce Hawkinga: Lidstvo musí opustit Zemi a hledat nové světy, jinak se zahubí

Temné varování slavného vědce Hawkinga: Lidstvo musí opustit Zemi a hledat nové světy, jinak se zahubí

Lidstvo se nevyhnutelně řítí do záhuby a musí hledat nové možnosti, jak přežít, myslí si uznávaný vědec Stephen Hawking. Modré planetě podle britského astrofyzika hrozí zánik po srážce s meteoritem, kvůli změnám klimatu, válkám anebo zbraním hromadného ničení. „Země je v nebezpečí z tolika úhlů, že je pro mě těžké zůstat pozitivní. Problémů, je zkrátka moc a jsou příliš velké,“ říká slavný fyzik, který usilovně pracuje na tom, jak dostat lidstvo za hranice sluneční soustavy. 

„Zdroje jsou spotřebovávány bezprecedentním tempem a naší planetě jsme věnovali danajský dar klimatických změn. Zvyšování teplot, zmenšování zaledněných oblastí, decimace zvířecích druhů. Jako lidé umíme být pěkní ignoranti,“ povzdechnul si Hawking podle listu Independent.

Slavný profesor nyní vidí jedinou možnost, jak se lidstvo může zachránit předtím, než se samo zničí – vydat se vstříc novým světům ve vesmíru. Fyzik uvedl, že i dříve v historii, když lidstvo zakoušelo podobné krize, přesunulo se do nových častí světa. To se stalo například v roce 1492, kdy Columbus objevil Ameriku. „Nyní ale žádný nový svět nemáme, místo a zdroje na planetě dochází a jediný směr, kam se můžeme obrátit, je vesmír. Je tak načase, abychom začali objevovat nové sluneční soustavy. Jsem přesvědčený, že lidstvo musí Zemi opustit,“ říká Hawking.

I proto Hawking pracuje na prvním kroku, který lidstvo vymaní z hranic sluneční soustavy. Vyvíjí vesmírnou „loď“ nazvanou Star Chip, kterou hodlá poslat rychlostí pětiny rychlosti světla k naší druhé nejbližší hvězdě – Alfa Centauri. Star Chip sice nebude loď v pravém slova smyslu – půjde jen o sondu velkou pár centimetrů s váhou pár gramů, která bude ze Země urychlována lasery – ale její „krok pro lidstvo“ bude ohromný.

„Tento systém by sondu mohl dostat na Mars za méně než hodinu, na Pluto by se podívala během pár dní. Sondu Voyager, která byla vypuštěna v roce 1977, by sonda dohnala ani ne za týden a ke hvězdě Alfa Centauri se dostane za necelých dvacet let,“ tvrdí fyzik. Od Alfy Centauri by sonda mohla lidstvu zpátky poslat záběry nově objevených planet a data ohledně jejich složení, atmosféry či magnetického pole.

Vědec se zamyslel i nad tím, zda můžeme na Alfa Centauri potat „mimozemšťany“. „Pokud tam jsou, tak žijí v blažené nevědomosti ze vzestupu Donalda Trumpa,“ řekl fyzik na adresu prezidenta USA, který upřednostňuje ekonomický růstu založený na starých technologiích na úkor trvale udržitelného rozvoje šetrného k přírodě.

I kdyby lidstvo žádnou vhodnou planetu nenalezlo, musí hledat dál, je přesvědčený Hawking. Mléčná dráha je domovem asi 100 miliard planet, z nichž jsou miliony, ne-li miliardy, potenciálně obyvatelné. Podle Hawkinga je ve vzdálenosti do 30 světelných let od Země asi tisícovka hvězd, a i kdyby pouhé procento z nich mělo planetu, jako je Země, tak máme deset nových kandidátů na nový domov.

Slavný fyzik rovněž dodal, že lidstvo si vyvine technologii pro mezihvězdné cesty v příštích 200 až 500 letech. „Kolonizace planet lidmi již není příběhem ze science fiction, může to již velmi brzo být vědecký fakt,“ tvrdí vědec.

Hawking se podle serveru Yahoo věnoval i otázce, zda můžeme na nových planetách potkat mimozemšťany, respektive proč jsme je zatím ještě nepotkali na Zemi. „Předně možnost, že se na vhodné planetě vyvine primitivní život je poměrně malá. Za druhé i kdyby se tento život vyvinul, šance, že si osvojí podobnou úroveň inteligence, jako máme my, je velmi nízká. A za třetí pokud si vyvinuli naši inteligenci, je dost možné, že se sami zničili válkami a zbraněmi hromadného ničení či že je postihly smrtelné nemoci,“ tvrdí vědec.

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link