Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Temnou heydrichiádu přibližuje unikátní česká počítačová hra. Chválí ji i autor legendární střílečky Doom

Temnou heydrichiádu přibližuje unikátní česká počítačová hra. Chválí ji i autor legendární střílečky Doom

Historici Univerzity Karlovy ve spolupráci s Akademií Věd vyvinuli unikátní počítačovou hru o jednom z temných období českých dějin – nacistické okupaci. Hra kombinuje prvky interaktivního komiksu s osobními vzpomínkami přeživších a autentickými dobovými nahrávkami. Hráčům tak umožňuje prožít dobové události z pohledu těch, kteří si jimi sami prošli.  

Atentát 1942 zavádí hráče do Československa krátce po atentátu na říšského protektora a hlavního strůjce holocaustu Reinharda Heydricha, který na něj provedli 27. května 1942 českoslovenští výsadkáři vyslaní z Anglie v rámci operace Anthropoid.

„Osou příběhu je fiktivní osud poštovního úředníka Jindřicha Jelínka, jehož gestapo zatklo těsně po atentátu,“ popsal pro Game Industry News šéf vývojářů Vít Šisler. 

V roli vnučky či vnuka se hráč/ka se vydává skrze rozhovory s jeho vrstevníky odkrývat události, o nichž se svojí rodinou nikdy nemluvil. „Byl statečný, nebo lehkomyslný když ohrozil životy své rodiny tím, že se stal odbojářem?“ Na tyto i další otázky budou hráči dle tvůrců hry hledat odpovědi.

Hra je unikátní tím, že je založena na skutečných historických reáliích a rozhovorech s pamětníky, vyzdvihla historička Marie Černá, která spolupracovala na projektu. Hráče čekají také autentické dobové záběry.

Hra je rozšířenou verzí dřívější Československo 39-39: Atentát z roku 2015, za níž její tvůrci z Karlovy Univerzity a Akademie Věd ČR získali řadu ocenění. Kladně přijímaný je i Atentát 1942, který by měl vyjít ve druhé polovině letošního roku. „Skvělá práce. Tohle je způsob, jakým se děti budou v budoucnu učit,“ vyzdvihl John Romero, autor slavné střílečky Doom, který si zahrál prototyp hry.

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744