Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tequila je všelék. Podle odborníků po ní sílí kosti a klesá cholesterol

Tequila je všelék. Podle odborníků po ní sílí kosti a klesá cholesterol

Dokáže zatočit s osteoporózou, cukrovkou a pomůže vám zhubnout. To není reklama na nejnovější pilulky nějaké farmaceutické firmy, ale výhody, které vám dle vědců přinese konzumace tequily.

Tequila není dobrá pouze do drinků, brzo by ji možná mohli předepisovat i lékaři. Podle nejnovější studie Centra pro výzkum v Mexiku, kterou uveřejnil web The Independent, je totiž alkoholický nápoj dobrý na kosti. Může za to rostlina agáve, ze které se tequilla vyrábí a která má mnoho příznivých účinků na zdraví.

Mexický výzkumník Mercedes Lopez účinky nápoje zkoumal na myších. Ty, kterým podával výtažky z modrého agáve, produkovaly o 50 % víc osteokalcinu, což je bílkovina, která se podílí na výstavbě kostí a zubů. Po osmi týdnech navíc myši, které výtažek konzumovaly, měli mnohem silnější kosti. Pití tequily by tak mohlo zatočit s častým problémem seniorů – osteoporózou.

„Konzumace látek obsažených v modrém agáve v kombinaci s dobrou střevní mikroflórou může zajistit kvalitnější stavbu kostí, a to i v případě, že u pacienta už osteoporóza propukla,“ myslí si Lopez. Řídnutí kostí přitom sužuje celosvětově asi 200 milionů lidí.

Doktor Lopez ale není první, kdo upozorňuje na příznivé účinky tequily. Z předchozích výzkumů vyplývá, že výtažky z agáve mohou pomoci snížit hladinu krevního cukru, dokáží urychlit hubnutí a dokonce umí bojovat s vysokým cholesterolem. I k této alternativní formě léčby by ovšem zájemci měli přistupovat s rozumem a mírou.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744