Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Těžký návrat do civilizace. Účastníci britské reality show po roce v izolaci zjistili, že se pořad nevysílá

Těžký návrat do civilizace. Účastníci britské reality show po roce v izolaci zjistili, že se pořad nevysílá

Představte si, že se po roce stráveném ve skotské pustině bez jídla a jakýchkoliv vymožeností moderní doby vrátíte zpět do civilizace a zjistíte, že vaše země vystupuje z Evropské unie a do křesla amerického prezidenta usedl miliardář Donald Trump. Přesně to se stalo účastníkům britské reality show Eden, která se začala točit loni v březnu. Do kolen je ale nakonec poslalo úplně něco jiného. Zatímco se celý rok trápili hlady a odříznutí od světa propadali zoufalství, byl pořad kvůli nízké sledovanosti stažen z obrazovek. Nikdo se ale neobtěžoval jim to sdělit.

Reality show Eden byla sociální experiment, kdy 23 odvážlivců trávilo rok v izolaci ve skotských horách. Odkázáni byli jen sami na sebe. Museli si postavit vlastní přístřešek a jejich jídelníček byl složený jen z toho, co si sami ulovili a vypěstovali.

Nejhorší však pro soutěžící bylo strávit rok bez rodiny a přátel a mimo dosah jakýchkoliv zpráv z civilizace. Utekly jim tak celkem podstatné informace, jako například výsledek referenda o vystoupení Velké Británie z Evropské unie, vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách a fanoušky fotbalu jistě velmi mrzelo, že přišli o vítězství deklarovaného outsidera – týmu Leicaster – v největší anglické fotbalové soutěži Premier League.

Projekt Eden odstartoval za dozoru čtyřčlenného týmu kameramanů loni v březnu. První problémy se však začaly vynořovat velmi brzy. Sledovanost klesla z 1,7 milionu lidí na pouhých 800 tisíc, a po čtyřech odvysílaných dílech televize Chanel 4 pořad stáhla.

Účastníci tak bojovali o přežití, aniž by věděli, že je diváci naposledy viděli v televizi loni v srpnu. Roční sága pokračovala. Z původních 23 odvážlivců však 13 lidí tlak nevydrželo a postupně ze soutěže odstoupili. První z nich byla soutěžící Tara Zielemanová, která tvrdí, že jí ostatní šikanovali. Další muž zase nezapomene na hrůzný zážitek, když se musel svěřit do rukou místního zubního lékaře.

Televize ale nyní chce pořad na obrazovky vrátit. „Půvabem Edenu bylo, že to byl skutečný experiment, a když natáčení začalo, neměli jsme tušení, jaký bude výsledek a jak budou účastníci reagovat na izolaci v odlehlé části britských ostrovů dlouhou několik měsíců. To je důvod, proč jsme do toho šli a jejich příběhy včetně vzestupů a pádů budou ukázány v průběhu letošního roku,“ píše v prohlášení televize Channel 4.  

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744