Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tohle by mohla být stavba století. Britský ministr chce postavit most nad Lamanšským průlivem

Tohle by mohla být stavba století. Britský ministr  chce postavit most nad Lamanšským průlivem

Velká Británie si sice odhlasovala Brexit, ale od Evropy se přesto úplně odstřihnout nechce. Svědčí o tom alespoň nynější návrh ministra zahraničí Borise Johnsona, aby nad Lamanšským průlivem vzniknul most spojující oba státy. Francouzský prezident Emmanuel Macron již na nápad bývalého londýnského starosty kývnul.

Mít jen jeden podmořský tunel, který spojuje oba velké evropské národy je podle Borise Johnsona naprosto absurdní. Přišel proto s neotřelým, ale o to ambicióznějším řešením. Chce nad mořem postavit most!

„Technologie se stále posouvá vpřed a již nyní existují jinde na světě delší mosty,“ tvrdí Johnson. „Například v Japonsku mají most dlouhý téměř 55 kilometrů.“ Není přitom úplně jasné, na kterou ze staveb Johnson odkazuje, protože podle žebříčku serveru CNN je nejdelší most nad vodní hladinou dlouhý jen necelých 40 kilometrů.

To by však na „kanál“ stačilo. Šířka Lamanšského průlivu se totiž liší podle místa – v nejužším místě, doverské úžině, je široký jen 36 kilometrů, v tom nejdelším má kilometrů 240. I pokud by se však podařilo najít technologii, která by vyřešila extrémní délku mostu, problémů by tak bylo stále víc než dost, tvrdí server Business Insider

Doverská úžina je totiž mnohem hlubší, než vodní plochy pod současnými dálkovými mosty, navíc by bylo nutné brát ohledy na čilou lodní dopravu. Tím nejnaléhavějším problémem by ale bylo vyřešit, kdo celý projekt zaplatí. Johnson totiž navrhuje, aby za stavbou stála soukromá společnost, která by most následně provozovala. Najít firmu, která se nezalekne takto ambiciózního projektu a jeho vstupních nákladů, rozhodně nebude nic jednoduchého.

Celý plán je tak prozatím ve formě nápadu, který bude projednávat odborná komise.

Boris Johnson nicméně již se stavbou mostů zkušenosti má. Jako londýnský starosta totiž silně podporoval vybudování mostu Garden Bridge přes řeku Temži. Plán byl nicméně současným londýnským starostou Sadiqem Khanem kvůli mnohým kontroverzím zrušen, daňové poplatníky nepovedená stavba vyšla na 37 milionů liber.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1