Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tříletý chlapec se zbláznil do kreslené postavičky a chtěl se stát princeznou. Disneyland mu dětský sen zatrhl

Tříletý chlapec se zbláznil do kreslené postavičky a chtěl se stát princeznou. Disneyland mu dětský sen zatrhl

Akce pařížského Disneylandu „Na jeden den princeznou“ je pro malé holčičky zážitek, na který vzpomínají ještě dlouho. V zábavním parku je nalíčí, natočí vlasy a na závěr dostanou šatičky, které v pohádce nosí jejich nejoblíbenější pohádková postava. Stát se na jeden den princeznou ale toužil i tříletý chlapec a velký fanoušek dětského animovaného trháku Ledové království, který od uvedení v roce 2013 okouzlil tisíce dětí po celém světě. Chlapec se tohoto dne, kdy se oblékne do tyrkysových šatů ledové královny Elsy, nemohl dočkat. O to větší bylo zklamání: Disneyland mu to zakázal kvůli jeho pohlaví.

Místo na akci „Na jeden den princeznou“ chtěla Hayley McLean-Glassová dát svému tříletému synu Noahovi jako dárek k Vánocům. Za královnu Elsu se totiž velký fanoušek Ledového království rád obléká i doma.

Na webových stránkách Disneylandu se však píše, že jde o příležitost, jak „splnit přání každé malé holčičky“ a „pohádkovou přeměnu, kterou si budou pamatovat navždy“. Matka proto Disneylandu napsala email s žádostí, zda by mohla rezervovat princeznovský den i pro svého syna. „V tuto chvíli není možné zarezervovat Na jeden den princeznou pro chlapce,“ stálo v odpovědi zábavního parku.

Hayley byla rozhořčená. Když její syn slyšel o nápadu účastnit se princeznovského dnu poprvé, byl prý štěstím bez sebe. Po zamítané odpovědi tak Hayley napsala Disneylandu otevřený dopis, kde se ironicky ptá, jaký „hrozivě strašný osud by mohl jejího syna potkat“, když by si vzal princeznovské šaty.

„Pokud je někdo superfanoušek Ledového království, je to Noah,“ píše v rozhořčeném dopisu Hayley a popisuje, jak nosí Elsyny šaty každý den a odmítá je odložit i před spaním, nebo že zná každé slovo ústřední písničky filmu Let it go.

„Pokud chce být malá holčička superhrdinkou, může. Pokud chce být Jedi, může být. Může být cokoliv, na co si vzpomene,“ stojí také v otevřeném dopise. Zkušenost Hayley pobouřila i veřejnost a začala se o ní zajímat i média. Disneyland proto přispěchal s omluvou a začal ustupovat.

„Tato zkušenost je dostupná všem ve věku od tří do 12 let. Už jsme zkontaktovali rodinu, abychom se jí omluvili za poskytnutí nepřesných informací,“ sdělil Disneyland britskému deníku The Guardian. Pro ITV News zase zástupci zábavního parku řekli, že jde o omyl, který „neodráží politiku parku nebo přesvědčení, kterého se Disneyland Paříž drží“ a ujistili, že jsou všechny atrakce přístupné dívkám i chlapcům.  

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744