Trumfy ruské armády. Podívejte se, do jakých vojenských novinek teď Moskva nejvíc investuje | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumfy ruské armády. Podívejte se, do jakých vojenských novinek teď Moskva nejvíc investuje

Trumfy ruské armády. Podívejte se, do jakých vojenských novinek teď Moskva nejvíc investuje

Zatímco státy NATO mají často problém plnit svůj závazek dvouprocentních výdajů hrubého domácího produktu (HDP) na obranu, Rusko do své vojenské síly investuje okolo pěti procent HDP. Od roku 2006 se tak výdaje Ruska na obranu téměř zdvojnásobily. I proto se tradičně zastaralé ruské síly daří v poslední době modernizovat a přicházet s novinkami, které vyvolávají u západních států velké obavy.

Již dlouho neplatí, že ruská armáda je zastaralá a že se technologickou a kvalitativní výhodu potenciálního nepřítele snaží vyrovnávat kvantitou. Rusko do vývoje technologických novinek, které vyvolávají u jeho východních i západních sousedů obavy, investuje desítky miliard dolarů a daří se mu přicházet s výkonnými armádními stroji. Dlouhodobě se Rusko soustředí na inovace v oblasti ponorek, neviditelných letounů a tanků. 

Tank T-14 Armata

Tento tank má oproti tankům, které NATO používá, výraznou technologickou převahu, je do velké míry automatizovaný, takže potřebuje obsluhu jen tří vojáků. Pro ně je obsluha tohoto vozidla jakousi simulací počítačové hry – nastaví pouze důležité strategické povely a tank již zbytek zařídí sám. Tank má systém aktivní obrany, který dokáže likvidovat protitankové střely mířící na něj až rychlostí mach 5. „Je to nejrevolučnější tank poslední generace,“ tvrdí zpráva britského ministerstva obrany.

Suchoj T-50

Jedná se o dvoumotorový stíhací letoun 5. generace, který Rusko vyvíjí společně s Indií.  Vznikl jako přímá a pro některé komentátory i jako politická odpověď na americké letadla F-22A, které překonává zejména manévrovatelností. Tento stíhací letoun disponuje technologií, která jej činí pro radary nepřátel obtížněji zjistitelné. Vývoj stroje přišel Rusko na osm až deset miliard dolarů. 

Suchoj 35S

Než budou Suchoje T-50 plně nasazeny, spoléhají se Rusové na tyto těžké stíhače, které jsou efektivní modernizací strojů SU-27. Jedná se o víceúčelové stíhací letouny generace 4++, které se oproti své původní verzi odlišují zesílenou konstrukcí, sníženým radarovým podpisem a digitálním FBW elektro-impulsním řízením. 

RS 24 /topol M

Mezikontinentální balistická raketa. Každá více než 20metrová raketa se skládá z až deseti jaderných hlavic, které mohou zasáhnout až deset různých cílů a byly navrženy tak, aby je protiraketová obrana nemohla zachytit. Dosah této rakety je až 10 a půl tisíce kilometrů, jednotlivé hlavice pak dokážou cíl zasáhnout s přesností na čtvrt kilometru.

Ponorky Borej

Na konci roku 2016 mělo Rusko tři jaderné ponorky třídy Borej v aktivní službě, do konce desetiletí chce mít takovýchto ponorek alespoň osm. Tyto ponorky, budoucí páteř ruské flotily, mají výjimečně tichý pohon, nezanechávají za sebou tepelnou stopu a dokáže vypouštět rakety Bulava, jejichž na sobě nezávislé jaderné hlavice mají desetkrát větší ničivou sílu, než atomová bomba svržená na Hirošimu.

Mil Mi-28N

Jedná se útočné vrtulníky páté generace, které ruská armáda používá od roku 2007, v letošním roce by měla začít používat jejich vylepšené verze. Ty budou mít lepší radar, technologie rušení radarového signálu, rychlost až 600 kilometrů za hodinu a technologie, díky kterým budou moci bezpečně sdílet vzdušný prostor s drony.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.