Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpovy smazané tweety: Podívejte se, za co se americký prezident na sociální síti stydí nejvíce

Trumpovy smazané tweety: Podívejte se, za co se americký prezident na sociální síti stydí nejvíce

I když si možná americký prezident Donald Trump myslí, že promazání některých svých příspěvků  na twitteru ho odstřihne od názorů, „které tak nemyslel“,  se plete. Investigativní server ProPublica totiž jeho smazané tweety shromažďuje a zveřejňuje. Za jaké myšlenky se nejmocnější muž světa stydí natolik, že je již nechce dále sdílet?

Smazané tweety Donalda TrumpaSmazané tweety Donalda Trumpaautor: ProPublica.org / Twitter

Papež, který žije ve Vatikánu obklopeném vysokými zdmi, si myslí, že je špatné stavění zdí? Opravdu?

Tento tweet Trump smazal po více než roce od zveřejnění a asi dva týdny poté, co se ve Vatikánu s papežem osobně setkal. Společná schůzka tak evidentně otupila rozdílné názory na citlivá témata, které Trump razil především během své volební kampaně – třeba otázky migrace či ochrany životního prostředí. Papež tehdy uvedl, že budování zdí – zejména těch na hranicích s Mexikem – místo mostů je nekřesťanské, Trump kontroval tím, že výrok označil za nechutný.

Smazané tweety Donalda TrumpaSmazané tweety Donalda Trumpaautor: ProPublica.org / Twitter

Dnes jsem hrál golf s japonským premiérem Abém a oba jsme si to užili. Japonsko bylo velmi dobře reprezentováno.

Trump se smazáním tohoto tweetu zejmě snažil neprovokovat ty Američany, kterým začíná vadit jeho záliba v golfu. Nadšení z ní nejsou ani někteří republikáni, kterým vadí, že na svá hřiště Trump létá za státní peníze. Mnozí mu vytýkají i to, že by se místo časté hry měl raději více věnovat samotnému prezidentování. Jak je z tweetu vidět, Trump se rozhodl spojit příjemné s užitečným, jen se později rozhodl, že to nemusí každý vědět. 

Smazané tweety Donalda TrumpaSmazané tweety Donalda Trumpaautor: ProPublica.org / Twitter

Bylo mi ctí dnes hostit v Bílém domě prezidenta Mahmúda Abbáse. Doufám, že něco úžasného může vzniknout mezi…

Jedním z Trumpových snů je dosáhnout během svého prezidentování zprostředkování míru mezi Izraelem a Palestinou. Úkolu, o který se okolní svět snaží již přes půl století, je však možné pouze nejjemnější diplomatickou prací, která se Trumpovi ne vždy daří. Tradiční americký spojenec Izrael tak rozhodně nebyl nadšený, že se Mahmúd Abbás dočkal přijetí v Bílém domě, tím spíše že Trump předtím opět odložil stěhování americké ambasády do Jeruzaléma. 

Smazané tweety Donalda TrumpaSmazané tweety Donalda Trumpaautor: ProPublica.org / Twitter

Během žádných ilegálních aktivit prezidentské kampaně Hillary Clintonové či administrativy Baracka Obamy nebyl nikdy ustaven speciální vyšetřovatel

Až příliš impulzivně občas Trump reaguje, když cítí ohromnou nespravedlnost a toto je další z příkladů, kdy 45. americký prezident poději svůj příspěvek na sociální síti raději smazal. Trumpovi se nelíbilo ustavení speciálního vyšetřovatele jeho vazeb na Rusko, což se podle podle něj podobá spíše než snaze nalezení pravdy podobá středověkému honu na čarodějnice.

Smazané tweety Donalda TrumpaSmazané tweety Donalda Trumpaautor: ProPublica.org / Twitter

Média produkující FAKE NEWS nejsou můj nepřítel, jsou nepřítel amerického lidu. NECHUTNÉ!

Tento tweet Trump smazal nejspíše ve snaze snížit napětí mezi prezidentským úřadem a masovými médii. na adresu novinářů se ale podobně vyjadřuje pravidelně. Díky extenzivnímu využívání sociálních sítí totiž tradiční média potřebuje mnohem méně, než většina jiných prezidentů.

Smazané tweety Donalda TrumpaSmazané tweety Donalda Trumpaautor: ProPublica.org / Twitter

Navzdory neustálému negativnímu tlaku covfefe

Legendární tweet, který by si snad jako jediný své smazání nezasloužil. Záhadné slovo „covfefe", které Trump vložil na konec tweetu si mezitím žije vlastním životem a lidé po celém světě se stále snaží dovtípit, co by mohlo nejspíše znamenat. Na internetové stránce covfefe.com si můžete zakoupit tričko, čepici či hrníček komentující právě tento výraz. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744