Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Učitelka skončila za styk s žákem ve vězení. Jejich manželství se nyní po 12 letech rozpadlo

Učitelka skončila za styk s žákem ve vězení. Jejich manželství se nyní po 12 letech rozpadlo

Že láska, která překoná počáteční nástrahy, překoná všechno? Není to tak úplně pravda, jak dokazuje nyní případ věkově hodně rozdílných manželů. Zamilovali se do sebe už na škole. On byl student a ona učitelka. Protože byl ještě pod zákonem, šla za vztah s ním do vězení. Poté se vzali. Manžel ale požádal po 12 letech o rozvod.

Vypadá to trochu jako převrácený příběh o Nabokovově Lolitě. Tou byl v tomto případě student Vili Fualaau z amerického Washingtonu. Do svojí učitelky se podle BBC údajně zamiloval, když mu bylo teprve 12 let. Matka čtyř dětí a o 22 let let starší Mary Kay Letourneauová jeho lásku opětovala.

Incident se odehrál v roce 1996 na škole v Seattlu. Rok poté soud poslal učitelku do vězení za znásilnění. To už byla se svým mladičkým milencem těhotná. Původně si měla odsedět půl roku. Soud ji ale trest zkrátil na tři měsíce pod podmínkou, že se s žákem nebude stýkat.

Za několik týdnů po propuštění ale učitelku přistihli, jak si opět užívá sex se svým bývalým žákem. A trest byl tentokrát mnohem tvrdší. Za mřížemi strávila dalších sedm let a stihla tam Vilimu porodit i druhé dítě.

Jakmile si učitelka odpykala trest a vyšla z vězení, pár se potají v roce 2005 vzal. Dalo by se předpokládat, že po tolika útrapách a dlouhém odloučení vztah nesourodé dvojice už musí vydržet navždy. Letos se ale manželé po 12 letech rozvádí. Co je příčinou rozchodu, partneři neuvedli.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1