Udávejte studenty, kteří mají sex, nutí oregonské úřady učitele | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Udávejte studenty, kteří mají sex, nutí oregonské úřady učitele

Udávejte studenty, kteří mají sex, nutí oregonské úřady učitele

Studenti v Oregonu si budou muset dávat pozor na pusu. Podle nového nařízení totiž musí učitelé úřadům hlásit, pokud mají podezření, že jejich žáci provozují sex. Nová pravidla ale kritizují studenti i vyučující. Povedou prý jen k více těhotenstvím mladistvých a znesnadnění sexuální výchovy.

Podle zákonů, které platí v americkém státě Oregon, mohou mít zdejší obyvatelé sex až po 18. roce věku. Úřady v okrese Salem-Keizer nyní nabádají zaměstnance škol, aby hlásili, pokud mají podezření, že některý ze studentů začal intimně žít, přestože je pod touto věkovou hranicí.

Učitelé údajně dle listu The Washington Post prošli školením, na kterém jim úředníci vysvětlovali na příkladech, kdy je potřebné podezřelé chování ohlásit. Kantoři by tak měli například udat studentku, která se učiteli svěří, že má sex se svým přítelem a zajímá se o možnosti antikoncepce. Dospělí by měli také nahlásit, pokud jim studenti prozradí, že kvůli nechráněnému styku došlo k nechtěnému těhotenství. Udat také musí, pokud studenta zavrhne rodina kvůli jeho homosexuální orientaci a vztahu.

Studenti i učitelé proti nařízení protestují. „Nemůžete s dětmi mluvit o bezpečném sexu, když nesmíte mluvit o sexu obecně,“ potvrzuje programová koordinátorka Dětské ochranné služby Deborah Carnaghiová. Proti doporučeným udavačským postupům dokonce vznikla petice, která nasbírala už přes tisíc podpisů.

Bouří se i studenti. Kvůli nařízení se prý budou nyní bát o svých problémech mluvit. Bez rady dospělých tak mnohé situace jako nechtěné těhotenství mohou končit katastrofou. Dětem prý vlivem nařízení už nezbude nikdo, komu by se mohly svěřit.

„Rozumíme tomu, že sex můžeme legálně provozovat až od 18 let. Stejně tak každý ví, že přebíhat silnici mimo přechod je nebezpečné a stejně to všichni dělají. Prostě se to stává tak často, že nemůžete hlásit přece každého,“ napsala například na podporu petice Angela Hudsonová ze střední školy v oregonském Salemu. Studenti i učitelé tak bojují za možnost mluvit beztrestně o sexu, aniž by je úřady mohly nařknout, že něco zamlčeli.

Někteří kantoři už předem avizovali, že nařízení dodržovat nebudou. „Cítím, jako by mi přikázali, abych studenty umlčel. Zároveň nás povzbuzují v tom, abychom ve školách vytvářeli pocit důvěry mezi vyučujícími a studenty tak, aby se zde cítili v bezpečí a věděli, že o ně máme zájem,“ sdělil místním novinám anonymně jeden z vyučujících, který novému nařízení nerozumí.

Úředníci ale uklidňují, že nahlašování sexuálního chování nemá povahu udávání. „Nahlašování těchto okolností státu neznamená, že policie bude okamžitě klepat na dveře studentům. Budeme díky tomu jen více obezřetní a ujištění, že naše děti jsou v pořádku,“ uvedla mluvčí úřadu Lillian Govusová. Přestože to není příjemné, vyučující dle ní prostě musí dodržovat zákony a oznamovat, co mají.

Rodiče dětí, kteří za ně mají do 18 let faktickou zodpovědnost a brzký sexuální život jejich ratolesti by měl zajímat především je, se v názoru na udávání neshodnou. Někteří si ale myslí, že když už učitel získá u dítěte tolik důvěry, že se mu svěří, místo veřejného lynče by měl důvěru využít k tomu, aby dítě poučil a navedl správným směrem.

Podle výsledků výzkumu Centra pro kontrolu onemocnění a prevence má sexuální styk už na střední škole 40 % studentů. Průměrný věk Američanů při prvním pohlavním styku je 17,3 let.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.