Unikátní vhled do dobývání Měsíce: NASA zveřejnila tisíce hodin nahrávek z mise Apollo 11 | info.cz

Články odjinud

Unikátní vhled do dobývání Měsíce: NASA zveřejnila tisíce hodin nahrávek z mise Apollo 11

Před čtyřiceti devíty lety astronauti Neil Armstrong a Buzz Aldrin přepsali historii, když poprvé stanuli na Měsíci. NASA při příležitosti tohoto přelomového okamžiku v dobývání vesmíru zveřejnila okolo devatenácti tisíc hodin digitalizovaných nahrávek, které skýtají unikátní vhled do mise Apollo 11. 

Zájemci si na webu NASA a stránkách University of Texas v Dallasu, která se na digitilizaci materiálu podílela, mohou poslechnout rozhovory mezi techniky, kontrolory letu a dalšími experty na Zemi a členy posádky – Neilem Armstrongem, Buzzem Aldrinem a Michaelem Collinsem – ve vesmíru.

Vedle dramatických momentů, kdy operační středisko NASA muselo s astronauty řešit různé život ohrožující technické problémy, se v databázi nachází i záznamy humorných dialogů. NASA například poukazuje na moment, kdy letoví kontroloři mluví s astronautem Buzzem Aldrinem, kterému z nějakého důvodu správně nefungoval speciální senzor měřící jeho dech. V krátké nahrávce se baví o tom, co může nedostatek způsobovat. Po deseti až patnácti minutách, kdy stále nemohou nalézt příčinu, Buzz prohlásí: „Tak kdybych přestal dýchat, určitě vám dám vědět!“

Složitý proces digitalizace trval od roku 2013 a byl dokončen teprve letos. „Nespočet vědců, inženýrů a specialistů pracovalo v zákulisí programu Apollo na tom, aby byl úspěšný. Tohle jsou opravdoví hrdinové, kteří stojí za hrdiny Apolla 11!“ vyzdvihl John H. L. Hansen, jedna z ústředních postav projektu. 

Zveřejněné nahrávky jsou významných počinem, dle NASA však tvoří pouhých pětadvacet procent zvukových záznamů z celého projektu Apollo. Zbytek – který je stále digitalizován a přepisován – pokrývá úvodní testovací lety Apolla na oběžné dráze kolem Země, dvě testovací mise, které poslaly Apollo 8 kolem Měsíce v prosinci 1968, dostaly Apollo 10 na oběžnou dráhu kolem Měsíce v květnu 1969, pět pozdějších misí Apolla, které přistály na Měsíci, a „úspěšné selhání“ mise Apollo 13, kterou postihl výbuch kyslíkové nádrže, jež vážně poškodil servisní modul a ohrozil posádku letu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud