Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Úplně bez chuti. Proč rajčata nechutnají jako dřív?

Úplně bez chuti. Proč rajčata nechutnají jako dřív?

Mezinárodní tým vědců tvrdí, že vyřešil otázku, která trápí tolik lidí – proč rajčata nechutnají tak jako dřív. Vědci podrobně zkoumali genomy u 100 různých druhů rajčat a objevili 13 sloučenin, které dávají rajčatům chuť. V průběhu šlechtění se však některé z nich ztratily.

Když vědci porovnali tradiční rajčata s jejich novějšími příbuznými, identifikovali složky, které z rajčat kvůli šlechtění časem vymizely. Ukázalo se, že v honbě za hezčími, odolnějšími a většími plody se ztratily právě prvky dodávající chuť.

„Rozhodli jsme se prozkoumat, co způsobuje ztrátu chuti rajčat, která jsou komerčně prodávaná. Chuť se stále objevuje u druhů, které se pěstují lokálně v malém měřítku,“ řekl Antonio Granell ze Španělského národního výzkumného koncilu pro deník Guardian

Španělští vědci za pomoci amerických kolegů sestavili testovací skupinu lidí, kteří chuť a vůni rajčat hodnotili. „Během let a setkání jsme identifikovali molekuly a komponenty, které rajčata obsahují. Udělali jsme chemickou a biochemickou analýzu všech cukrů, organických kyselin a těkavých látek. Je tam 400 organických sloučenin, které musí reagovat na naše sliny, ale ne všechny přispívají k chuti,“ vysvětlil Granell.

Vědci pak izolovali 13 těkavých sloučenin, které způsobují chuť. Zjistili, že je obsahují právě rajčata, která porotě chutnala.

Tyto sloučeniny chybí v moderních komerčně dostupných plodech a vědci se domnívají, že chuť byla neúmyslně obětována, když byly šlechtěny odrůdy odolné vůči škůdcům a nemocem. Ke šlechtění docházelo po druhé světové válce, kdy panovaly obavy, že svět nedokáže nasytit rostoucí populaci. Chuť bylo těžké kontrolovat a šlechtitelé se soustředili spíše na odolnost. Díky novým poznatkům mohou teď začít šlechtit odolná rajčata, která budou ale zároveň dobře chutnat.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744