Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Utopie, nebo realita? Elon Musk buduje soukromý tunel, chce se vyhnout veřejnosti

Utopie, nebo realita? Elon Musk buduje soukromý tunel, chce se vyhnout veřejnosti

Chcete se vyhnout dopravní zácpě? Nechte si vykopat soukromý tunel, kterým si zkrátíte cestu. To není utopická představa vzdálené budoucnosti, ale reálný plán, který hodlá uskutečnit jeden z nejbohatších lidí světa podnikatel Elon Musk.

Nápad na soukromý tunel, kterým by se vyhnul okolnímu světu, Elon Musk poprvé zveřejnil loni v prosinci. Mnozí ho zřejmě nebrali vážně. Teď ale podnikatel potvrdil, že plány na vybudování tunelu jdou kupředu, kopat by se mělo začít asi za měsíc.

I toto oznámení ale některé nepřesvědčilo a ptali se Muska na twitteru, zda to opravdu myslí vážně, nebo je to jen žert. Podnikatel potvrdil, že je to skutečný plán. Zatím ale není jasné, odkud kam by tunel měl vést. Zda z Muskova domu do jeho kanceláře, nebo z kanceláře na losangeleské letiště.

Experti ale oponují tím, že prorazit tunel není tak jednoduché, dokonce ani pro miliardáře. Potřeboval by samozřejmě povolení vlastníků pozemků, pod kterými by cesta vedla. Náročné to tak není jen finančně, ale i časově a administrativně.

Elon Musk je americký podnikatel. Spoluvlastnil internetový platební systém PayPal, založil kosmickou společnost SpaceX a vede automobilku Tesla Motors, která se zabývá výrobou elektromobilů. Nyní pracuje na modelu samořídícího vozu, který by byl běžně dostupný pro veřejnost.

Musk je také předsedou společnosti SolarCity, která se v USA zabývá instalací solárních panelů pro obytné domy. Nyní se o něm také často mluví jako o duchovním otci Hyperloopu, což je vysokorychlostní transportní systém, kterým by Češi mohli v budoucnu cestovat mezi Prahou a Brnem za 10 minut.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744