Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Londýně se množí útoky kyselinou. „Jako by vám tála tvář,“ přiblížil utrpení jeden z napadených

V Londýně se množí útoky kyselinou. „Jako by vám tála tvář,“ přiblížil utrpení jeden z napadených

Počet útoků kyselinou se v Londýně za několik posledních let dramaticky zvýšil. Bezpečnostní složky a zákonodárci se teď snaží najít způsoby, jak jim zabránit. Hlavní příčinu vidí v neuspokojivé situaci mezi mladými lidmi, kteří se potýkají s chudobou.

„Většinu látek, které se k podobným útokům dají použít, tedy například čistič odpadů, lze koupit legálně,“ řekl k problematice vrchní superindentant Simon Laurenc ze čtvrti Hackney ve východním Londýně.

Policie tvrdí, že tamní gangy vyměnily kyselinu za nože a střelné zbraně proto, že tekutinu je těžké detekovat. Podle CNN a londýnských úřadů ale útoků konvenčními zbraněmi neubývá.

„Většina obětí jsou mladí muži, stejně jako většina podezřelých,“ dodal Laurence. V tomto se londýnské útoky liší od těch, které vídáme například v Asii. Tam je většinou provádějí muži ženám, a to jako formu trestu nebo kontroly.

Jedním z těch, kteří podobný útok zažili je i 24letý Musa Miah. Kyselina mu způsobila hluboké poškození tkání a s jizvami se potýká dodnes. „Jako by vaše tvář tála,“ popisuje bezprostřední reakci na útok, který se odehrál loni. „Někdy mívám noční můry.“ Miah dodnes musí nosit plastovou průhlednou masku a vykapávat si oči každé dvě hodiny.

Útoky v Londýně jsou soustředěny hlavně ve východní části města. V roce 2014 bylo na území britské metropole nahlášeno na 166 útoků, o rok později 261 a v roce 2016 to bylo už 454. A více než poloviny z nich proběhla právě na východ od centra.

Například 23. září proběhla potyčka v obchodním centru nedaleko od olympijského parku, zranění od kyseliny si odneslo celkem šest mužů. V srpnu zase skončil s vážnými popáleninami muž, který si v Newhamu odmítl od drogového dealera koupit marihuanu.

Jermaine Lawlor, bývalý člen pouličního gangu, který se nyní snaží šířit osvětu, říká, že příčinou, že se do gangů zapojuje tolik mladách chlapců je chudoba. On sám byl kvůli násilí vyhozen ze školy už v devíti letech. Podle něj se na současném stavu podepsaly hlavně škrty v oblasti veřejných služeb, které nejvíce pocítili mladí lidé.

Vláda se pod vedením Davida Camerona v roce 2010 zavázala vymazat rozpočtový deficit do roku 2020. Snížila tak například výdaje na sociální zabezpečení, program, který měl podporovat stovky škol, a přiškrtila financování lokálních úřadů, které často poskytovali dětem a dospívajícím potřebné služby.

„Ne každý má stejné příležitosti,“ říká Lawlor. „Za chvílí začnete být frustrovaný a uvědomíte si, že i když můžete jít za to, co děláte, do vězení, vyděláte na tom určitě víc, než když půjdete do práce za 6,5 liber za hodinu.“ Sám Lawlor přiznal, že se z ulice dostal jen díky jednomu z programů, který byl přímo zaměřený na takzvanou rizikovou mládež.

Podobných programů ale oproti minulosti ubylo. Za posledních pět let klesly příjmy služeb, které cílí na mládež, až o třetinu. V úpadku je také financování škol a některé z nich se už dokonce zavírají. Nespokojenost veřejnosti si ale britská vláda dobře uvědomuje a premiérka Theresa Mayová už v loňském roce slíbila, že ze Spojeného království udělá spravedlivější zemi, která budou sloužit všem, ne jen těm privilegovaným.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744