Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Norsku vyroste největší datové centrum na světě, pohánět ho má jen energie z obnovitelných zdrojů

V Norsku vyroste největší datové centrum na světě, pohánět ho má jen energie z obnovitelných zdrojů

Norsko-americká korporace Kolos plánuje postavit v norském městečku Ballangen největší světové datové centrum „Kolos“. Datová pevnost plánuje plně využívat místní levnou obnovitelnou energii, chladné a vlhké prostředí vhodné pro korekci teplot serverů či blízkost místní univerzity, jejíž absolventi by měli nalézt v projektu práci. 

Server BBC uvádí, že okolní prostředí je pro Kolos takřka ideální. Chladný vzduch bude servery přirozeně chladit, pokud se však budou i přesto přehřívat, poslouží jako záložní systém studená voda. Infrastruktura na místě včetně podzemních optických kabelů a železnice je již zavedená. A okolí budoucího datacentra tvoří kopce a vodní hladiny, přirozené prostředí, které brání živelným pohromám. Bude to pevnost pro data, uvedla firma. 

Tou největší výhodou je však levná, obnovitelná a stabilní energie z okolních vodních a větrných elektráren. „Je to doslova místo s nejlevnější elektrickou energií v celé Evropě a sto procent této energie je z obnovitelných zdrojů,“ uvedl výkonný ředitel Kolosu Mark Robinson.

Nevýhod je jako šafránu. Idylu kazí jen fakt, že datové centrum bude v regionu s největší nemocností v zemi. Robinson nicméně řekl, že přínosy nového datacentra pro místní ekonomiku snad pomohou situaci zlepšit.

Kolos bude zpočátku spotřebovávat „jen“ 70 megawattů (MW), postupně by však svou spotřebu měl navýšit až na tisíc megawattů. Tím se dostane na srovnatelnou úroveň obřího datového centra společnosti Amazon ve Virginii, objekt internetového prodejce zboží je rozprostřen na několika vzdálených stanicích. Jiná obří datová centra mají spotřebu okolo 200 MW.

Společnost Kolos uvedla, že výstavba vytvoří dva až tři tisíce nových pracovních míst, subdodavatelsky pak podpoří deset až patnáct tisíc pracovních pozic.

Konzultační firma Gartner k projektu řekla, že je velmi nepravděpodobné, že by Kolos nenašel dostatek zákazníků. „Riziko, že firmy spěchají s výstavbou nových kapacit, která následně trh nevyužije, bude přítomné vždycky. Nicméně z pohledu datových center je těžké si představit pokles poptávky," uvedla konzultační společnost. 

„Je zde příslib masivního rozšíření internetu věcí, miliony senzorů budou generovat informace, které budou muset být někde zpracovávány. Takže pokud velmi brzy nepřijdeme na to, jak masivně zkomprimovat data, tak budeme potřebovat zdroje, které projekty jako je Kolos nabízejí,“ uvádí Gartner.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744