Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Praze vystavujete mrtvolu mého bratra, tvrdí české policii Číňan a žádá ji o pomoc

V Praze vystavujete mrtvolu mého bratra, tvrdí české policii Číňan a žádá ji o pomoc

Minimálně jeden z exponátů na pražské výstavě Body The Exhibition své tělo nevěnoval dobrovolně. Myslí si to Číňan Huang Wanqing, podle nějž se na výstavě nachází jeho bratr, který před 14 lety zmizel v Číně, kde byl stíhán kvůli svému náboženskému přesvědčení. Wanqing podal na výstavu trestní oznámení a prosí českou policii, aby mu s pátráním po bratrovi pomohla. Informuje o tom server Echo24. 

Wanqing je občanem USA. O pražské výstavě Body se dozvěděl prostřednictvím aktivit starosty Prahy 7 Jana Čižiňského, jenž se snažil zasadit o to, aby těla byla pohřbena. To se mu nepodařilo, ale jeho boj vyvolal velký mediální zájem, který překonal hranice Česka a donesl se až k Wanqingovi.Muž svého bratra Huanga Xionga hledá již 14 let. Naposledy spolu mluvili v roce 2003, když si telefonovali. Od té doby je Xiong nezvěstný a Wanqing se domnívá, že je mrtev. Xiong byl totiž stoupencem hnutí Falun Gong, jehož členové jsou v Číně sledováni, zatýkáni a mučeni. To se stalo i Xiongovi – byl zatčen a odvezen do pracovního tábora. Úřady o jeho osudu mlčí.

O tom, že těla na výstavě Body patří právě zavražděným členům hnutí Falun Gong, se spekuluje dlouhé měsíce. Kurátoři výstavy to odmítají a tvrdí, že si jsou stoprocentně jisti, že exponáty daly během svého života k podobné manipulaci souhlas.

Více na Blesk.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1