V rokli u Kyjeva nacisté zmasakrovali 34 tisíc Židů. Němci teď kvůli tomu chtějí soudit tři stoleté starce | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V rokli u Kyjeva nacisté zmasakrovali 34 tisíc Židů. Němci teď kvůli tomu chtějí soudit tři stoleté starce

V rokli u Kyjeva nacisté zmasakrovali 34 tisíc Židů. Němci teď kvůli tomu chtějí soudit tři stoleté starce

V Německu možná postaví před soud další tři téměř stoleté bývalé nacisty. Všichni jsou podezřelí z účasti na masakru v ukrajinském Babím Jaru v roce 1941, vinu ale odmítají. Na trojici upozornilo Centrum Simona Wiesenthala, informovala agentura AP.

Vyšetřování čelí Wilhelm Karl Friedrich Hoffmeister (95), Kurt Gosdek (94) a Herbert Wahler (96). Prokuratura je podezírá z členství v komandu Einsatzgruppe C. To v rokli u Kyjeva 29. a 30. září 1941 postřílelo takřka 34.000 Židů.

Hoffmeister tvrdí, že sloužil v jiné jednotce a že se na žádném zabíjení nepodílel. Německý úřad pro objasňování nacistických zločinů ale uvedl, že našel dostatek důkazů pro to, aby byl Hoffmeister obviněn z napomáhání k hromadné vraždě. Žalobcům v oblasti domova důchodců, kde Hoffmeister žije, úřad doporučil, aby vznesli obvinění.

Úřad v jihoněmeckém Ludwigsburgu se příslušníky Einsatzgruppen zabývá na popud Wiesenthalova centra. To v roce 2014 prozkoumalo seznam více než tisíce členů komand a upozornilo na 80 z nich, kteří pravděpodobně ještě nezemřeli. "Není přesně jasné, proč jim to trvalo tak dlouho," řekl o postupu německých úřadů zástupce centra Efraim Zuroff.

Centrum se zabývá dokumentací a stíháním válečných zločinů. Pojmenované je po legendárním "lovci nacistů," jenž v Praze vystudoval architekturu a později jako Žid prošel mnoha koncentračními tábory.

V Německu se v posledních letech konaly možná poslední soudy, v nichž se ze svých činů zodpovídali členové personálu nacistických vyhlazovacích táborů. U řady z nich byla ale řízení zastavena kvůli neschopnosti obžalovaných plně vnímat proces.

V červenci 2015 poslal zemský soud v Lüneburgu na čtyři roky do vězení Oskara Gröninga, jenž působil v Osvětimi. Bývalý člen jednotek SS ale letos v březnu v 96 letech zemřel, aniž si začal trest odpykávat. Nástup do vězení odkládal pomocí odvolání a žádostí o milost.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.