Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V rokli u Kyjeva nacisté zmasakrovali 34 tisíc Židů. Němci teď kvůli tomu chtějí soudit tři stoleté starce

V rokli u Kyjeva nacisté zmasakrovali 34 tisíc Židů. Němci teď kvůli tomu chtějí soudit tři stoleté starce

V Německu možná postaví před soud další tři téměř stoleté bývalé nacisty. Všichni jsou podezřelí z účasti na masakru v ukrajinském Babím Jaru v roce 1941, vinu ale odmítají. Na trojici upozornilo Centrum Simona Wiesenthala, informovala agentura AP.

Vyšetřování čelí Wilhelm Karl Friedrich Hoffmeister (95), Kurt Gosdek (94) a Herbert Wahler (96). Prokuratura je podezírá z členství v komandu Einsatzgruppe C. To v rokli u Kyjeva 29. a 30. září 1941 postřílelo takřka 34.000 Židů.

Hoffmeister tvrdí, že sloužil v jiné jednotce a že se na žádném zabíjení nepodílel. Německý úřad pro objasňování nacistických zločinů ale uvedl, že našel dostatek důkazů pro to, aby byl Hoffmeister obviněn z napomáhání k hromadné vraždě. Žalobcům v oblasti domova důchodců, kde Hoffmeister žije, úřad doporučil, aby vznesli obvinění.

Úřad v jihoněmeckém Ludwigsburgu se příslušníky Einsatzgruppen zabývá na popud Wiesenthalova centra. To v roce 2014 prozkoumalo seznam více než tisíce členů komand a upozornilo na 80 z nich, kteří pravděpodobně ještě nezemřeli. "Není přesně jasné, proč jim to trvalo tak dlouho," řekl o postupu německých úřadů zástupce centra Efraim Zuroff.

Centrum se zabývá dokumentací a stíháním válečných zločinů. Pojmenované je po legendárním "lovci nacistů," jenž v Praze vystudoval architekturu a později jako Žid prošel mnoha koncentračními tábory.

V Německu se v posledních letech konaly možná poslední soudy, v nichž se ze svých činů zodpovídali členové personálu nacistických vyhlazovacích táborů. U řady z nich byla ale řízení zastavena kvůli neschopnosti obžalovaných plně vnímat proces.

V červenci 2015 poslal zemský soud v Lüneburgu na čtyři roky do vězení Oskara Gröninga, jenž působil v Osvětimi. Bývalý člen jednotek SS ale letos v březnu v 96 letech zemřel, aniž si začal trest odpykávat. Nástup do vězení odkládal pomocí odvolání a žádostí o milost.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1