V seriálu Svět pod hlavou šlápla Česká televize vedle | info.cz

Články odjinud

V seriálu Svět pod hlavou šlápla Česká televize vedle

Počeštění kultovní mysteriózní krimi narazilo na tradiční problémy českých detektivek. A přinejmenším jedno velmi bizarní castingové rozhodnutí.

Seriál Svět pod hlavou nejde chápat jako klasickou detektivku. Jednak proto, že to není klasický detektivní „procedural“, tedy něco, co sleduje policejní práci, ale ani čistý noir nebo mystický thriller. Má jít o chytré propojení všeho. Druhým důvodem pak je předloha – seriál Life On Mars. Ve své době naprosté zjevení a dodnes v určitých kruzích kultovní dílo. Aspoň tedy v původní britské verzi.

V té se detektiv Sam Tyler (hraje ho John Simm) dostane po autonehodě za zvuků Bowieho skladby Life On Mars do kómatu, aby se probudil v sedmdesátých letech, kde je stále policistou, jen ve zcela jiném světě. Jeho nejbližším průvodcem, nadřízeným a zároveň částečně protivníkem v tomto světě je vrchní inspektor Gene Hunt. Oba společně řeší kriminalitu sedmdesátých let, Tyler se navíc vyrovnává s realitou policejní práce v sedmdesátých letech a s faktem, že neví, zda zešílel, je v kómatu, nebo ve snu, v čemž ho utvrzují nejrůznější vize a vnitřní hlasy.

Seriál Svět pod hlavouSeriál Svět pod hlavouautor: Česká televize

Svět pod hlavou převzal celý rámec. I když vlastně ne. Je tu bouračka, která za zvuku klíčové skladby (v našem případě jde o Ve stínu kapradiny, z jejíhož textu je i název seriálu) přenese hlavního hrdinu Filipa Marvana nikoli do sedmdesátých, ale osmdesátých let. Je zjevné, že tu přibyla jedna vyprávěcí linka, která do příběhu vtahuje zesnulého otce hlavního hrdiny. A pak je tu samozřejmě i druhá hlavní postava. Místo Gene Hunta je tu Martin Plachý v podání Ivana Trojana.

I když tvůrci seriálu originál důsledně „rozvrtali“, postava Martina Plachého si zachovala některé kontury Gene Hunta. Což prostě nefunguje. Stopětaosmdesát centimetrů vysoký a rázný Philip Glenister ztvárnil postavu Hunta jako násilnického, přímého alfa samce hláškaře, který nejde pro ránu daleko a ze kterého jde strach. Martin Plachý je také hláškař, který má svému okolí nahánět hrůzu a který nemá problém využít sílu. Jenže to je asi jediný typ postavy, kterou Ivan Trojan prostě svým talentem neutáhne.

Celý článek si přečtete na webu Reflex.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud