Články odjinud

V zelenině a ovoci objevili pesticidy. Nejhůře dopadly hrozny

V zelenině a ovoci objevili pesticidy. Nejhůře dopadly hrozny

Hrozny, mandarinky, třesně nebo řapíkatý celer. U těchto plodin byla v uplynulých letech ve francouzských obchodech největší pravděpodobnost, že budou obsahovat stopy pesticidů. V nové studii to uvádí nevládní organizace Générations futures (příští generace), která svůj verdikt opírá o data francouzského úřadu pro konkurenci a kontrolu kvality výrobků (DGCCRF) z let 2012 až 2016. U 19 druhů ovoce byly vzorky kontaminované v 73 procentech případů, u 33 druhů zeleniny se stopy pesticidů vyskytly ve 41 procentech vzorků.

Výzkum skupiny Générations futures se zabýval pouze plodinami, které nemají označení 'bio'. Vůbec nejhůře dopadly hrozny s 89procentním podílem kontaminovaných vzorků, následované v těsném závěsu mandarinkami, třešněmi, grapefruitem a pomelo. Nadprůměrné množství výrobků se zbytky pesticidů měla také jablka, hrušky nebo jahody. Jen 23 procent kontaminovaných vzorků zaznamenalo avokádo, o něco více pak kiwi a švestky.

Zelenina si celkově vedla mnohem lépe a podíl kontaminovaných kusů přesáhl 80 procent pouze u řapíkatého celeru (84,6). Nad 70 procenty byly ještě čerstvé bylinky, čekanka listová a hlízy celeru. Jen dvě procenta vzorků s pesticidy se našlo u kukuřice, pod deseti procenty skončily také chřest, řepa, květák, batáty a cibule.

Podle deníku Le Monde je však ještě více znepokojivý údaj o četnosti plodin obsahujících množství pesticidů přesahující limity Evropské unie. U ovoce byl tento ukazatel na 2,7 procentech a u zeleniny dokonce na 3,5 procentech.

Le Monde zároveň podotýká, že v tuto chvíli není možné určit dopady konzumace kontaminovaných plodin na spotřebitele, neboť Générations futures ve své analýze neuvádí koncentraci nalezených pesticidů, ani jejich názvy či předpokládané účinky na organismus člověka.

„Samotná přítomnost pesticidů není pro zdraví hrozbou, protože jsou předmětem právních předpisů,“ ujistil toxikolog francouzského Národního ústavu pro agronomický výzkum (INRA) Jean-Pierre Cravedi. „Riziko existuje u systematické nebo pravidelné konzumace druhu ovoce či zeleniny, který je nad LMR (evropský limit) pro jeden a ten samý pesticid, což je však málo pravděpodobné,“ míní Cravedi.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud