Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ve Spojených státech se objevil mor. Je přenosný na člověka, lidé se mohou nakazit i od domácích mazlíčků

Ve Spojených státech se objevil mor. Je přenosný na člověka, lidé se mohou nakazit i od domácích mazlíčků

Ve Spojených státech se šíří mor. Nemoc, která zabila ve 14. století 100 milionů lidí, přenáší blechy. Úřady varují obyvatele nakažených oblastí a žádají je o obezřetnost. Nákaza je přenosná, nemoc ale není v místě tak úplně neobvyklá.

Lékaři objevili podle listu Daily Mail virus dýmějového moru u blech v Arizoně. Z nich se nemoc může rozšířit na hlodavce a zajíce, případně i volně se pohybující domácí zvířata. Odborníci proto radí, aby obyvatelé zasažených oblastí nenechali své domácí mazlíčky potulovat a vyhnuli se kontaktu s nemocnými nebo mrtvými zvířaty.

Podle expertů se nákaza může přenášet i na člověka. Působí v tom případě vysoké horečky, bolesti hlavy, křeče, slabost a oteklé a bolestivé uzliny. Neléčení prvotních symptomů může následně vést ke zhoršení zdravotního stavu. Lékaři proto varují, aby v místech s výskytem moru omezili lidé kempování a pohyb mezi zvířaty v přírodě.

Výskyt moru zde ale není až tak neobvyklý. Nákaza se občas objevuje v jihozápadních státech USA v případech, kdy po relativně mokré zimě následuje chladnější léto.

Dýmějový mor kosil hromadně obyvatele převážně na konci středověku a v novověku. Epidemie ve 14. století tehdy zabila kolem 100 milionů lidí. Šance na vyléčení byly tehdy malé. Dvě třetiny nakažených umíraly do čtyř dnů od projevu prvních příznaků.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1