Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vědci chtějí lidem operovat prasečí orgány. Můžou zachraňovat životy

Vědci chtějí lidem operovat prasečí orgány. Můžou zachraňovat životy

Nedostatek orgánů na transplantaci může mít nečekané řešení. Největší světový producent vepřového masa chce do budoucna kromě prasat určených ke konzumaci chovat i ta, jejichž orgány poslouží v medicíně. Úspěch není nemožný.

Podle statistik organizace United Network for Organ Sharing zemře na světě každý den 22 lidí jen proto, že se lékařům nepodaří včas sehnat orgány, které potřebují. Transplantace je přitom až krajním řešením, pokud neexistuje jiná možnost léčby.

Chybějící orgány jsou problémem, který medicínu trápí dlouhodobě. Nyní se však rýsuje zlepšení. Společnost Smithfield Foods, která dodává na světový trh nejvíce vepřového masa, se rozhodla zřídit speciální vědeckou sekci. Cílem je následně prodávat prasečí orgány na transplantace.

Je to sice vize budoucnosti, ta však nemusí být extra vzdálená. Vědecké pokroky už možnost zvířecího dárce výrazně přiblížily. Zapojení potravinářského gigantu by mohlo další rozvoj ještě urychlit.

 „Naším chlebem vždy byly párky, klobásy a čerstvé vepřové. Chceme dát signál zdravotnickým zařízením a vědeckým komunitám, že věda je teď oblastí, na kterou se chceme soustředit,“ citovala agentura Reuters viceprezidentku nové sekce Courtney Stantonovou.

Společnost už nyní skrze prostředníky prodává vědcům materiál z poražených prasat. Nyní by to chtěla začít dělat sama. Dalším krokem má být prodej orgánů k transplantaci. Mluví se o možnosti využít prasečí srdce, ledviny, játra nebo plíce.

Prasata na první pohled působí jako ideální dárce. Jejich organismus se v mnoha směrech podobá lidskému tělu, prasečí orgány mají například podobné nároky na zásobování krví. Odpovídají navíc člověku i velikostně.

Přesto nebude cesta k tzv. xenotransplantaci (přenesení zvířecích orgánů do těla člověka) snadná. Člověk se na rozdíl od prasete pohybuje vzpřímeně, zátěž na orgány je tak zcela jiná. Existuje tu i zvýšené riziko přenosu virů z vepře na člověka. Problémem je též imunitní systém, který zvířecí transplantáty odmítá a do několika minut je odvrhne.

Už dlouho se spekuluje, že řešením by mohlo být vytvoření geneticky modifikovaného vepře. Takovou možnost připouští i Santonová, která nevylučuje, že by farmy její společnosti mohly v budoucnu takto upravené vepře chovat.

I kdyby se vědcům úpravou DNA podařilo problémy s prasečími viry překonat, stále ještě nebude mít xenotransplantace zelenou.

Expertka z univerzity v Edinburghu Sarah Chanová už dříve upozorňovala, že je potřeba debaty o etičnosti takového postupu. „Měli bychom mít na paměti kulturní a společenské dopady, které jsou s využitím prasečích orgánů pro transplantaci lidským pacientům spojené,“ prohlásila před rokem a půl pro server BBC.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744