Vědci stvořili smrtelnou mutaci ptačí chřipky. Může zahubit miliony lidí po celém světě | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vědci stvořili smrtelnou mutaci ptačí chřipky. Může zahubit miliony lidí po celém světě

Vědci stvořili smrtelnou mutaci ptačí chřipky. Může zahubit miliony lidí po celém světě

Smrtícím virem ptačí chřipky se dosud nakazili převážně lidé, kteří přišli do blízkého kontaktu s drůbeží. Vědci se ale obávají, že virus zmutuje, začne se přenášet z člověka na člověka a způsobí pandemii s katastrofickými důsledky pro celý svět. Aby se na tuto variantu předem připravili a dokázali jí čelit, vytvořili vědci vlastní mutaci viru, která napadá lidské plíce. 

Původní virus raději vědci nepoužívali, protože je vysoce infekční a v případě jeho úniku by mohl způsobit celosvětovou pandemii.

Profesor James Paulson společně se svým týmem provedl sérii experimentů s klíčovou bílkovinou hemagglutinin, která pokrývá povrch viru a váže se na buňky. Ve studii, kterou publikovali v časopise Public Library of Science Pathogens, popisují, jak nepatrné změny v genetické stavbě bílkoviny (změna tří aminokyselin) vytvoří kmeny, které místo ptačích buněk napadnou ty lidské.  

Zmutované bílkoviny, které vědci v laboratoři vytvořili, se navázaly na buňky, které byly odebrány z tkáně lidské průdušnice, což dle odborníků svědčí o tom, že mohou proniknout do lidských dýchacích cest. Vědci nicméně uklidňují, že prozatím je taková varianta „velmi nepravděpodobná“. Vyloučit jí ale zcela nelze.

„Virus ptačí chřipky H7N9 se rozšířil u kuřat v Číně a infikuje lidi, kteří pracují s živou drůbeží, ale zatím se nepřenáší z člověka na člověka. Otázkou teď je, zda virus dokáže zopakovat toto kritické ‚přepnutí se‘ i v přírodě,“ uvedla pro deník Independent odbornice na ptačí viry profesorka Wendy Barclayová.    

Ačkoliv se na studii sama nepodílela, považuje ji za zdařilé dílo, jež by mohlo pomoci vytvořit vakcínu, která by zabránila vypuknutí smrtící pandemie, která by zřejmě měla parametry podobné například černé smrti, která ve 14. století zabila 75 milionů lidí. „Předpovědět, který virus chřipky vyvolá další lidskou pandemii, by mělo být zájmem vědecké obce i široké veřejnosti. Nemůžeme si dovolit vyrábět vakcíny proti všem druhům. Když budeme vědět, jakých se máme bát, můžeme na ně zaměřit své úsilí i finanční prostředky,“ zdůraznila Barclayová.

První případy nákazy lidí ptačí chřipkou byly poprvé zjištěny v březnu 2013 v Číně. Organizace OSN pro výživu a zemědělství eviduje ve svých statistikách 1 552 potvrzených případů, včetně 596 úmrtí. U většiny nakažených lidí virus způsobil vážný zápal plic, který může u oslabených jedinců vést až ke smrti. Na některé podkmeny H7N9 už dle deníku Independent přestávají působit antivirotika.

 

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.