Vědci učí umělou inteligenci vidět to nejhorší. Psychopata „Normana“ vychovávají obrázky z Redditu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vědci učí umělou inteligenci vidět to nejhorší. Psychopata „Normana“ vychovávají obrázky z Redditu

Vědci učí umělou inteligenci vidět to nejhorší. Psychopata „Normana“ vychovávají obrázky z Redditu

Vědci z MIT Media Lab vyvinuli Normana, psychopatickou umělou inteligenci, která na rozdíl od svých kolegů vidí svět opravdu negativně.

K výcviku Normana používali vědci dokumenty, obrázky a videa spojené se smrtí, které našli v nejzapadlejších koutech sítě Reddit. Tým pak pomocí takzvaného Rorschachova testu reakce nejen Normana, ale také běžné umělé inteligence, která na rozdíl od něj podstoupila standardní výcvik.

Rorschachův testRorschachův test

Algoritmus, který už měl se zobrazením smrti zkušenost, reagoval na skvrny opravdu jinak než jeho „kolegové“. Tam, kde Norman vidí smrtelně zraněného člověka a tak běžný algoritmus nachází květiny nebo svatební dort. „Norman zná jen hrozivé výjevy smrti, takže ji vidí na jakémkoli obrázku, na které se podívá,“ vysvětlili vědci z MIT serveru CNN.

Norman, pojmenovaný podle hlavní postavy slavného hororu Psycho Alfréda Hitchcocka, tak pro odborníky představuje jakousi případovou studii, na které je možné dokázat nebezpečí umělé inteligence. Tedy za předpokladu, že se algoritmům nabídnou zkreslená data.

Podobným příkladem může být i Twitterový chatbot, Tay měl být podle tehdejšího vyjádření společnosti Microsoft společenský, kulturní a technický experiment. Uživatelé Twitteru ale začali Taye provokovat a nabádat ho k rasistickým a jinak nevhodným výpovědím. Chatbot ale nebyl proti podobným útokům imunní a tak jednoduše přebíral jazyk od svých spoludiskutujících.

Institut MIT ale nepracuje jen na psychopatickém Normanovi. Už v minulosti zkoumal, zda je pomocí dat a strojového učení stroje možné, aby algoritmus přetvořil obrázky taky, aby vypadaly jako z hororového filmu. Cílem bylo zjistit, zda je možné, aby stoje začaly děsit lidi.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.