Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vědci učí umělou inteligenci vidět to nejhorší. Psychopata „Normana“ vychovávají obrázky z Redditu

Vědci učí umělou inteligenci vidět to nejhorší. Psychopata „Normana“ vychovávají obrázky z Redditu

Vědci z MIT Media Lab vyvinuli Normana, psychopatickou umělou inteligenci, která na rozdíl od svých kolegů vidí svět opravdu negativně.

K výcviku Normana používali vědci dokumenty, obrázky a videa spojené se smrtí, které našli v nejzapadlejších koutech sítě Reddit. Tým pak pomocí takzvaného Rorschachova testu reakce nejen Normana, ale také běžné umělé inteligence, která na rozdíl od něj podstoupila standardní výcvik.

Rorschachův testRorschachův test

Algoritmus, který už měl se zobrazením smrti zkušenost, reagoval na skvrny opravdu jinak než jeho „kolegové“. Tam, kde Norman vidí smrtelně zraněného člověka a tak běžný algoritmus nachází květiny nebo svatební dort. „Norman zná jen hrozivé výjevy smrti, takže ji vidí na jakémkoli obrázku, na které se podívá,“ vysvětlili vědci z MIT serveru CNN.

Norman, pojmenovaný podle hlavní postavy slavného hororu Psycho Alfréda Hitchcocka, tak pro odborníky představuje jakousi případovou studii, na které je možné dokázat nebezpečí umělé inteligence. Tedy za předpokladu, že se algoritmům nabídnou zkreslená data.

Podobným příkladem může být i Twitterový chatbot, Tay měl být podle tehdejšího vyjádření společnosti Microsoft společenský, kulturní a technický experiment. Uživatelé Twitteru ale začali Taye provokovat a nabádat ho k rasistickým a jinak nevhodným výpovědím. Chatbot ale nebyl proti podobným útokům imunní a tak jednoduše přebíral jazyk od svých spoludiskutujících.

Institut MIT ale nepracuje jen na psychopatickém Normanovi. Už v minulosti zkoumal, zda je pomocí dat a strojového učení stroje možné, aby algoritmus přetvořil obrázky taky, aby vypadaly jako z hororového filmu. Cílem bylo zjistit, zda je možné, aby stoje začaly děsit lidi.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1