Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vědci zjistili, kolik z nás močí do veřejných bazénů. Jaké nebezpečí kvůli tomu hrozí?

Vědci zjistili, kolik z nás močí do veřejných bazénů. Jaké nebezpečí kvůli tomu hrozí?

Průzračně čistá chlorovaná voda ve veřejných bazénech je zcela neškodná, nikoho by jistě nenapadlo do ní močit. Pokud jste žili v domnění, že tomu tak je, zjištění vědců vás rozhodně nepotěší. Bazény je podle jejich studie možné považovat spíš za jednu velkou toaletu. A s tím spojená rizika nejsou zrovna malá.

Že si ve veřejných plovárnách „odskočil na malou“ přímo ve vodě, přiznává jeden z pěti Američanů. O něco starší zjištění rovnou tvrdí, že v každém bazénu je pravděpodobně za každého plavce panáková sklenice moči. A i když na první pohled není nic vidět, vědci dokážou vše poměrně snadno a přesně zjistit. Teď kvůli tomu varují před možným nebezpečím.

Ano, samotná moč je zcela sterilní, logicky by tedy neměla způsobovat žádné komplikace. Podobně chlór, který se do bazénů běžně přidává jako dezinfekce, by měl být dávkovaný v takovém množství, aby byl pro lidský organismus neškodný. V čem je tedy háček? Ve spojení těchto dvou látek.

Podle nedávné studie, kterou publikoval časopis Environmental Science & Technology obsahuje naše moč poměrně velké množství zbytků po umělých sladidlech. A právě ty spolu s bazénovou vodou tvoří jedovatý koktejl.

Výzkumníci se zaměřili na konkrétní syntetické sladidlo Acesulfam draselný (AceK), které je asi 200x sladší než sacharóza. Z pohledu chemie se jedná o draselnou sůl.

Sladidlo AceK je běžnou součástí všech možných dietních limonád, bonbonů, želé a spousty dalších produktů, a tak ho většina lidí nevědomky konzumuje. Poměrné rozšířené využívání AceK je jedním z důvodů, proč se studie zaměřila právě na něj. Profesor Xing-Fang Li z univerzity v Albertě vidí další výhodu tohoto sladidla v tom, že ho tělo vyloučí v nezměněné podobě až v 95 procentech.

Co ale vzniká spojením těchto dvou potenciálně neškodných látek? Při chlorování vody, ve které jsou organické sloučeniny, vznikají chemickou reakcí takzvané vedlejší produkty desinfekce (DBS). Většinu z nich tvoří látky, které spadají do kategorie potenciálně karcinogenních.

Na druhé straně, koncentrace těchto látek jsou podle odborníků natolik nízké, že by pro plavce neměly představovat žádné reálné riziko. Přesto ale říkají: „Přestaňte čůrat do bazénu!“