Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Větší tragédie než Titanic. Při potopení trajektu u Afriky zemřelo skoro dva tisíce lidí

Větší tragédie než Titanic. Při potopení trajektu u Afriky zemřelo skoro dva tisíce lidí

Druhá největší neválečná námořní katastrofa se odehrála 26. září 2002 u pobřeží Gambie, kde se v bouři potopil senegalský trajekt Joola. Příčinou neštěstí, jež si vyžádalo nejméně 1863 obětí, bylo přetížení plavidla. Na trajektu zkonstruovaném pro zhruba 550 osob se plavilo téměř dva tisíce lidí. Přesný počet pasažéru, z nichž většina byli obyvatelé Senegalu, není znám. Jen 1034 cestujících mělo jízdenku.

Více než trojnásobně přetížený trajekt vyplul na pravidelnou linku z jihosenegalského Ziguinchoru do metropole Dakaru 26. září 2002 v půl druhé odpoledne místního času. Cestou ještě nabral dalších asi 185 lidí z ostrůvku Carabane v deltě řeky Casamance, i když tam neměl oficiální zastávku. Ještě v deset večer hlásila posádka do Dakaru dobré plavební podmínky, ale asi hodinu nato se trajekt dostal do prudké bouře. Pak se - údajně během pouhých pěti minut - naklonil na bok a cestující i náklad začali padat do moře.

Mnoho lidí zahynulo záhy po naklonění trajektu, řada z nich se ale utopila během noci při čekání na záchranu. Pár cestujících mělo štěstí, když je ještě v noci vylovili místní rybáři. Vládní záchranné týmy dorazily až ráno, po několika hodinách. A právě za to byla senegalská vláda kritizována a začátkem listopadu 2002 i odvolána. Jako první sami odstoupili ministr dopravy a ministr obrany, jejichž rezorty za státní trajekt zodpovídaly.

Největší neválečná lodní katastrofa v historii se stala 20. prosince 1987, kdy se filipínský trajekt Doňa Paz srazil s tankerem Victor mezi Manilou a ostrovem Leyte a při následném požáru zahynulo 4386 lidí. Nejznámější lodní katastrofou je potopení britského parníku Titanic při své první plavbě po srážce s ledovcem v dubnu 1912. Tehdy zahynulo 1517 lidí.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1