Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vezměte si na promoci hluboký výstřih, radila škola studentkám. Sklidila vlnu pobouření

Vezměte si na promoci hluboký výstřih, radila škola studentkám. Sklidila vlnu pobouření

„Gratulujeme Vám k zisku titulu! A na promoci si vezměte hluboký výstřih“ – takové pokyny přišly emailem absolventům univerzity v Belgii. Doporučení školy ohledě oblečení vyvolala na sociálních sítích bouři. Mnozí univerzitu nařkli ze sexismu.

Zprávu s doporučeným dresscodem na promoci obdrželi čerství absolventi lékařské fakulty Svobodné univerzity v Bruselu. Mužům podle listu The Guardian škola doporučila, aby si na slavnostní akt vzali oblek. Rady pro ženy byly mnohem specifičtější. „Z estetického pohledu by bylo vhodné, aby si ženy oblékly sukni, nebo šaty s hezkým hlubokým výstřihem,“ stálo ve zprávě. Po tom, co někdo umístil kopii dopisu na internet, strhla se lavina nesouhlasných reakcí.

„To má být vtip? Jsou to absolventky medicíny a oni je žádají, aby ukazovaly hruď,“ divil se jeden z diskutujících. „Máte sice doktorský titul, ale to je přece jedno, ukažte bradavky,“ parodoval text dopisu jiný uživatel Facebooku. V reakcích převládal ale kromě humoru i vztek a rozhořčení nad sexismem.

Jakmile zprávu převzaly i noviny, umístila škola na své sociální sítě omluvu všem, kterých se prý toto doporučení mohlo dotknout. „Instrukce v dopise byly beze vší pochyby naprosto v rozporu s hodnotami fakulty i celé univerzity,“ stálo v prohlášení. Kolik studentek nakonec přesto rady ohledně oblečení uposlechlo, není známé.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1