Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Z oběžné dráhy Země se stane nebezpečné místo. Katastrofické srážky jsou otázkou času

Soukromé firmy chystají odvážné projekty a chtějí vypustit tisíce malých satelitů za zlomek ceny, než za jaké to dělají vládní agentury. Jenže odborníci se obávají, že kvůli odvážným plánům dramaticky naroste počet srážek vypuštěných těles a následně i odpadu ve vesmíru. To může způsobit překážky při jeho dalším objevování. 

Google, SpaceX, Boeing a Samsung patří mezi firmy, které chystají na nízkou oběžnou dráhu země poslat tisíce malých satelitů. První spuštění plánují už na příští rok, píše The Guardian. Tyto satelity umožní ještě snazší elektronickou komunikaci, než jsme měli doposud.

Doktor Hugh Lewis, pedagog vesmírného inženýrství z Univerzity Southampton provedl simulaci, která zhodnotila 200leté následky nárůstu orbitální dopravy. Zjistil znepokojivé skutečnosti – počet katastrofických srážek se může zvýšit až o padesát procent.  

Kolize pravděpodobně povedou k dalšímu hromadění vesmírného odpadu. Kusy satelitů způsobí další srážky a následně i poškozování družic a tedy i služeb, které mají poskytovat. „Rozmístění, ke kterému má dojít příští rok, obsahuje nebývalý počet satelitů a jejich umístění bez důkladného promyšlení bude mít výrazný dopad na prostředí vesmíru, protože vzroste množství kolizí, ke kterým může dojít,“ říká.

Na oběžné dráze země je 725 tisíc objektů větších než jeden centimetr a tyto odpadky kolem naší planety už nyní představují velký problém při dalším objevování vesmíru. Za průměrné rychlosti 40 tisíc kilometrů za hodinu by na vesmírné zařízení dopadly o síle srovnatelné zhruba s ručním granátem. Taková energie by na družice měla dramatické dopady.

Evropská vesmírná agentura, která Lewisův výzkum sponzorovala, apeluje, aby satelity po dokončení své mise klesly do nižší výšky a shořely v atmosféře.

Doktor Holger Krag, ředitel kanceláře vesmírného odpadu Evropské vesmírné agentury, upozorňuje, že soukromé firmy nemají dost zkušeností s prací ve vesmíru. Obává se, že soukromníci nedokážou za nižších nákladů satelity následně z oběžné dráhy odstranit.  

„Jsou to firmy, takže mají své konkurenty a to znamená, že jsou pod tlakem,“ popisuje. „Za takových podmínek budou muset vyrobit satelity, které budou spolehlivé a po pěti letech je bude možné odstranit,“ dodává.

„Nyní v tom jsou vesmírné lety financované z veřejných zdrojů úspěšné z 60 procent. Jak v tom pak mohou být úspěšnější, když budou pod tlakem a použijí levnější satelity? Toho se obáváme,“ vysvětluje.

Lewis bude výsledky svého výzkumu prezentovat tento týden na Evropské konferenci vesmírného odpadu v centru Evropské vesmírné agentury v Darmstadtu v Německu. Konference se hodlají zúčastnit i zástupci některých firem.

„Navzdory dobrým úmyslům je to extrémně náročná technologická výzva,“ říká o parametrech, které navrhuje Evropská vesmírná agentura. „Když jim stanovíme procentuální úspěch (procesu odstranění družice pozn. redakce) na 90 procent, což by bylo mimořádně dobré ve srovnání s tím, co dokážeme my. Stejně to znamená, že se stovky satelitů ztratí. V té výšce to není dobré. Tak to prostě je,“ popisuje. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744