Za ďábla v těle můžou komunisti. Ruský exorcista vymítá Satana a putují za ním stovky lidí | info.cz

Články odjinud

Za ďábla v těle můžou komunisti. Ruský exorcista vymítá Satana a putují za ním stovky lidí

„Pane, odpusť mým sovětským předkům za to, že popírali Boha,“ opakuje poutník po otci Vladimirovi. Stovky lidí k němu přichází, aby se zbavily zlých duchů. Exorcismus provádí jen pár lidí v Rusku a šedesátičtyřletý Vladimir Gusev je jedním z nich.

Původně se měl stát psovodem a tento obor i studoval, sloužil také v armádě a věnoval se studiu zpěvu, píše Moscow Times. V roce 1992 se společně se svou ženou přestěhoval do vesnice vzdálené 300 kilometrů od Moskvy. Tam dostal požehnání od patriarchy a začal číst modlitby, které mají vymítat ďábla.

O deset let později Gusev založil rehabilitační centrum pro závislé na drogách a alkoholu a také pro lidi ovlivněné okultními praktikami a sektami. Stal se také zpěvákem v kapele The Exorcist, která jako první hudební uskupení dostala od ruské pravoslavné církve požehnání. Z kapely ho vyhodili, když se na jedné fotce převlékl za prostitutku. Začal sólovou kariéru. Na videu „Lenin za zdí Kremlu“ připomíná tragédii roku 1917. „Ty jsi postavil oltář Satanovi v srdci vlasti a poskvrnil starobylý Kreml mauzoleem s Leninem. Ty a Lenin shoříte v pekle společně,“ zpívá.

Od rocku přešel exorcismu. Jeho klienti na sociální síti popisují Gusevovy zázračné schopnosti. Život jednoho muže se po návštěvě exorcisty zázračně zlepšil. Dokonce jeden člen rodiny zhubnul. Jiná žena zase dokázala svůj byt prodat až poté, co se zbavila zlých duchů.

Vladimir si udělal z vymítání ďábla dobře fungující byznys. Z Moskvy každý víkend odjede minibus. Cena zájezdu zahrnuje kongregaci, dvě noci, obřady, modlitby, zpověď, soukromé setkání a samozřejmě exorcismus.

Poutníci popisují různorodé problémy. Nikolaj například potkal v restauraci, kde pracuje, kuchařku z Ukrajiny. S tou si začal milostný poměr. Ona po něm chtěla, aby opustil manželku. To on ale nemohl. Muž věří, že ho žena uhranula nějakým kouzlem. Jeden kněz mu řekl, že jeho démon je z Ukrajiny.

Žena Nelly má malý tumor na zápěstí. „Démon, putuje mým tělem, abych trpěla,“ říká. Byla velmi nemocná a nic ji nepomáhalo, muž z televizní reklamy ji také nevyléčil, přestože mu dala svou penzi za tři měsíce. „Otevřel ve mně bránu, chřadnu a chci zemřít,“ vypráví.

Minibus zastavuje pokaždé v obchodě a lidé si v něm mohou nakoupit olej na vaření. Otec ho požehná. Poutníci jej pak mohou použít na bolavá místa.

Jelena potichu vzlyká.  „Kněz mi řekl, že je můj otec prokletý, kletba trvá tři generace. Od dob mého dědečka, který byl komunista. Jsem fyzioterapeutka, nelíbí se mi takové rychlé soudy. Můj otec byl slušný muž, bojoval ve válce a každý, kdo bojoval ve válce, půjde do nebe,“ pláče.

Její problémy začaly, když našla ve dveřích korek z vína a na něm černý vlas. Poznala, že se jedná o černou magii. Hned kontaktovala kněze, který dům zase vysvětil. Při přijímaní jí bylo řečeno, že musí vyhledat exorcistu. „Bolí mě u srdce,“ stěžuje si. „Doktor mi řekl, že jsem neurotik a mám jít k psychologovi,“ pokračuje.

 „Kletba pochází od muže, jenž ji předal ženě prostřednictvím chlípného vztahu, věda i pravoslavné tradice to prokázaly,“ vysvětluje Vladimir reportérce. „Máš v sobě nečistého ducha. Právě jsem to ověřil,“ vykládá. Tu noc se v kuchyni reportérka setká se Světlanou. „Po modlitbách tě chce démon okrást o tvou milost,“ upozorňuje. Pak si vezme nějaký lék. Je to phanazepam, léčivo určené k léčbě psychiatrických a neurologických problémů.

Podle kněze Alexeje Uminskiho, exorcismus získal na popularitě v Rusku po skončení sovětské éry. Lidé, neměli totiž žádné náboženské vzdělání. „Je to typický šamanismus,“ vysvětluje.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud