Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zábava, která pomáhá. Čeští vývojáři spouští mobilní hru podporující děti zasažené válkou v Sýrii

Zábava, která pomáhá. Čeští vývojáři spouští mobilní hru podporující děti zasažené válkou v Sýrii

Válka v Sýrii zuří už sedmým rokem. Krvavý konflikt odnášejí hlavně civilisté, kteří v bojích přicházejí nejen o blízké a střechu nad hlavou, ale i běžný způsob života, na který byli zvyklí. Děti tak nemohou hodit do škol, čímž přicházejí o šanci na lepší budoucnost. Právě na utrpení syrských dětí a problém takzvané ztracené generace má upozornit nová hra z pera českých vývojářů, která má nezletilým zasaženým syrským konfliktem pomoct.

Charitativní hru s názvem Husky: The Savior si mohou ode dneška zdarma stáhnout uživatelé smartphonů nebo tabletů s operačním systémem Android i iOS. Mají tak možnost finančně podpořit děti ve válkou zmítané Sýrii, které konfliktem trpí nejvíc. „Většina zisku půjde na vzdělávací a sociálně-psychologickou pomoc dětem zasaženým následky probíhající občanské války v Sýrii,” uvádí Radomír Špinka – ředitel české pobočky organizace ADRA, na jejíž vzdělávací aktivity v Sýrii zisky z nové hry půjdou.

„Právě v investicích do obnovy školství, ale i zdravotnictví a infrastruktury přímo v zasaženém regionu vidíme spolu s tvůrci jednu z možných cest řešení,” dodává Špinka. Protože uživatelé za stažení hry nic neplatí, zisky na finanční sbírku budou vedle dobrovolných nákupů herní měny generovány také prostřednictvím reklam.

„Všichni víme, co se děje v Sýrii, přesto nejsme schopni to zastavit,” popisuje Game Designer Šimon Pánek motivaci, proč se svým týmem s vývojem hry před dvěma roky začali. „Můžete hrát odkudkoliv, kdykoliv a jakkoliv dlouho – každá minuta se počítá. Zábavným způsobem tak můžete i pomoct,“ dodává s tím, že možnost zapojit se do pomoci syrským dětem má díky hře opravdu každý.

V čem hra vlastně spočívá? Pes husky má za úkol zachraňovat ztracená štěňata, a získat tak co nejvíce bodů. V případě ztráty života má uživatel možnost se do hry vrátit, a to na příklad zhlédnutím reklamy. Hra o psovi hledajícím ztracená štěňata je tak přenesenou metaforou pro pomoc takzvané ztracené generaci – dětem, které kvůli válce přicházejí o možnost se vzdělávat.

„V Sýrii a v sousedních státech, kam syrské rodiny utekly, neustále roste takzvané ztracená generace. Jedná se o generaci dětí, které mají kvůli válce omezený přístup do škol a tím prakticky ani žádnou budoucnost,“ Radomír Špinka, který má s misemi z Blízkého východu osobní zkušenosti.

„Konkrétně v Libanonu se jedná o více jak půl miliónu dětí a ADRA a i jiné organizace dělají všechno proto, aby se ona ztracená generace redukovala. Celá nevzdělaná generace totiž může znamenat obrovský problém do budoucna, kterému musíme nutně předcházet,“ varuje ředitel české pobočky ADRA.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1