Zábava, která pomáhá. Čeští vývojáři spouští mobilní hru podporující děti zasažené válkou v Sýrii | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zábava, která pomáhá. Čeští vývojáři spouští mobilní hru podporující děti zasažené válkou v Sýrii

Zábava, která pomáhá. Čeští vývojáři spouští mobilní hru podporující děti zasažené válkou v Sýrii

Válka v Sýrii zuří už sedmým rokem. Krvavý konflikt odnášejí hlavně civilisté, kteří v bojích přicházejí nejen o blízké a střechu nad hlavou, ale i běžný způsob života, na který byli zvyklí. Děti tak nemohou hodit do škol, čímž přicházejí o šanci na lepší budoucnost. Právě na utrpení syrských dětí a problém takzvané ztracené generace má upozornit nová hra z pera českých vývojářů, která má nezletilým zasaženým syrským konfliktem pomoct.

Charitativní hru s názvem Husky: The Savior si mohou ode dneška zdarma stáhnout uživatelé smartphonů nebo tabletů s operačním systémem Android i iOS. Mají tak možnost finančně podpořit děti ve válkou zmítané Sýrii, které konfliktem trpí nejvíc. „Většina zisku půjde na vzdělávací a sociálně-psychologickou pomoc dětem zasaženým následky probíhající občanské války v Sýrii,” uvádí Radomír Špinka – ředitel české pobočky organizace ADRA, na jejíž vzdělávací aktivity v Sýrii zisky z nové hry půjdou.

„Právě v investicích do obnovy školství, ale i zdravotnictví a infrastruktury přímo v zasaženém regionu vidíme spolu s tvůrci jednu z možných cest řešení,” dodává Špinka. Protože uživatelé za stažení hry nic neplatí, zisky na finanční sbírku budou vedle dobrovolných nákupů herní měny generovány také prostřednictvím reklam.

„Všichni víme, co se děje v Sýrii, přesto nejsme schopni to zastavit,” popisuje Game Designer Šimon Pánek motivaci, proč se svým týmem s vývojem hry před dvěma roky začali. „Můžete hrát odkudkoliv, kdykoliv a jakkoliv dlouho – každá minuta se počítá. Zábavným způsobem tak můžete i pomoct,“ dodává s tím, že možnost zapojit se do pomoci syrským dětem má díky hře opravdu každý.

V čem hra vlastně spočívá? Pes husky má za úkol zachraňovat ztracená štěňata, a získat tak co nejvíce bodů. V případě ztráty života má uživatel možnost se do hry vrátit, a to na příklad zhlédnutím reklamy. Hra o psovi hledajícím ztracená štěňata je tak přenesenou metaforou pro pomoc takzvané ztracené generaci – dětem, které kvůli válce přicházejí o možnost se vzdělávat.

„V Sýrii a v sousedních státech, kam syrské rodiny utekly, neustále roste takzvané ztracená generace. Jedná se o generaci dětí, které mají kvůli válce omezený přístup do škol a tím prakticky ani žádnou budoucnost,“ Radomír Špinka, který má s misemi z Blízkého východu osobní zkušenosti.

„Konkrétně v Libanonu se jedná o více jak půl miliónu dětí a ADRA a i jiné organizace dělají všechno proto, aby se ona ztracená generace redukovala. Celá nevzdělaná generace totiž může znamenat obrovský problém do budoucna, kterému musíme nutně předcházet,“ varuje ředitel české pobočky ADRA.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.