Články odjinud

Začal čínský rok psa. Pekingského palácového psíka ale v jeho domovině seženete jen stěží

Začal čínský rok psa. Pekingského palácového psíka ale v jeho domovině seženete jen stěží

Po staletí byl pekingský palácový psík znakem luxusu, který si dopřávala jen císařská rodina. V 90. letech minulého století se stal masově populární, dnes ale na čistokrevného pekinéze narazíte v jeho domovině jen stěží. Do očí to bije obzvláště ve chvíli, kdy Čína oslavila příchod nového roku ve znamení psa.

Jednoho z nejznámějších čínských psů byste hledali marně. Číňané dnes dávají přednost zahraničním plemenům jako jsou pudli nebo čivavy.

„Místních pekinézů je tady opravdu málo,“ svěřil se agentuře Reuters jeden z místních chovatelů. „Pokud chcete založit chov, musíte k místnímu psíkovi najít nějakého ze zahraničí, tady je moc lidí nemá. Myslím, že pekinézové teď čelí krizi,“ přiznal Čang Lej. Sám se ujal několika pekinézů v roce 2003, od té doby je chová, ale zájem o ně je mizivý.

Pekingský palácový psík je jedním z nejstarších plemen na světě a původně ho chovala jen císařská rodina. Do Evropy se dostal až v polovině 19. století, během druhé opiové války totiž několik exemplářů ukořistili Britové, kteří následně založili evropská chov. Pekinéz se během let stal na Západě stejně jako v Číně symbolem luxusu.

Kvůli křížení v posledních letech jsou nyní pekinézové na okraji zájmu. Může za to náchylnost k nejrůznějším zdravotním problémům, jako je neustále slzení, ale i nízká inteligence a problémy s páteří.

Podle jednoho z chovatelů se pekingský psík stal obětí své vlastní popularity. „V minulosti jich tu bylo přespříliš. Dnes je jich stále méně, ale věřím, že jejich čas opět přijde.“

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud