Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Začal čínský rok psa. Pekingského palácového psíka ale v jeho domovině seženete jen stěží

Začal čínský rok psa. Pekingského palácového psíka ale v jeho domovině seženete jen stěží

Po staletí byl pekingský palácový psík znakem luxusu, který si dopřávala jen císařská rodina. V 90. letech minulého století se stal masově populární, dnes ale na čistokrevného pekinéze narazíte v jeho domovině jen stěží. Do očí to bije obzvláště ve chvíli, kdy Čína oslavila příchod nového roku ve znamení psa.

Jednoho z nejznámějších čínských psů byste hledali marně. Číňané dnes dávají přednost zahraničním plemenům jako jsou pudli nebo čivavy.

„Místních pekinézů je tady opravdu málo,“ svěřil se agentuře Reuters jeden z místních chovatelů. „Pokud chcete založit chov, musíte k místnímu psíkovi najít nějakého ze zahraničí, tady je moc lidí nemá. Myslím, že pekinézové teď čelí krizi,“ přiznal Čang Lej. Sám se ujal několika pekinézů v roce 2003, od té doby je chová, ale zájem o ně je mizivý.

Pekingský palácový psík je jedním z nejstarších plemen na světě a původně ho chovala jen císařská rodina. Do Evropy se dostal až v polovině 19. století, během druhé opiové války totiž několik exemplářů ukořistili Britové, kteří následně založili evropská chov. Pekinéz se během let stal na Západě stejně jako v Číně symbolem luxusu.

Kvůli křížení v posledních letech jsou nyní pekinézové na okraji zájmu. Může za to náchylnost k nejrůznějším zdravotním problémům, jako je neustále slzení, ale i nízká inteligence a problémy s páteří.

Podle jednoho z chovatelů se pekingský psík stal obětí své vlastní popularity. „V minulosti jich tu bylo přespříliš. Dnes je jich stále méně, ale věřím, že jejich čas opět přijde.“

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1