Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Žádný smartphone ani hymna. 5 věcí, které budou muset sportovci KLDR na olympiádě oželet

Žádný smartphone ani hymna. 5 věcí, které budou muset sportovci KLDR na olympiádě oželet

Sportovci z celého světa si z olympiády v jihokorejském Pchjongčchangu odvezou nejen nezapomenutelný zážitek a stovky medailí. Většina z nich také bude moct odjet s hmotnými dary, které jim věnují oficiální sponzoři her. Nikoli ale reprezentanti KLDR. V čem všem se budou Severokorejci lišit od běžných účastníků her?

Bez telefonů

Přibližně 3000 sportovců dostane od oficiálního partnera olympijských her nejnovější Samsung Galaxy S8 v hodnotě blížící se 1000 dolarů. Ovšem až na 22 reprezentantů KLDR. Háček je totiž v mezinárodních sankcích vůči Severní Koreji, které zapovídají jakýkoli obchod s luxusním zbožím.

Bez dresů

Stejné je to i s olympijskou „uniformou“. Tu si většina olympioniků odveze na památku domů. Nikoli ale reprezentanti KLDR. Oficiální oblečení pro olympiádu v Pchjongčchangu totiž vyrobila firma Nike. Z obavy, že pokud by stejné oblečení nosili i zástupci KLDR, mohli by být narušeny sankce Spojených států, budou mít podle agentury Reuters sportovci k dispozici oblečení, které vyrobila finská firma.

Bez vlajky

Obě Koreje nastoupí na zahájení olympijských her společně a pod jednou vlajkou, na které bude vyobrazen celý Korejský poloostrov. Polovina Jihokorejců ale s tímto krokem nesouhlasí. S kritikou se setkala také myšlenka společného ženského hokejového týmu. Jihokorejky i jejich kanadská trenérka Sarah Murrayová si stěžovaly, že spojení s úplně cizími hráčkami tým oslabí, a navíc dostanou Jihokorejky méně času na ledě, než kdyby hrály samy za sebe.

Bez hymny

Podobné rozhodnutí padlo i v případě hymny. I v tomto případě se severní a jižní část poloostrova dohodly na tom, že vyberou neutrální lidovou píseň Arirang, která je poměrně populární a známá v obou Korejích.

Bez platební karty

Oproti jiným sportovcům zřejmě nebudou reprezentanti Severní Koreje disponovat ani platební kartou. Tu totiž nemá k dispozici ani krasobruslařský pár Kim Ču-sik a Rjom Te-ok, který už nějakou dobu trénuje v Kanadě. „Musel jsem všechno zařizovat sám, nemají ani platební kartu, takže si sami nemohou ani rezervovat hotel,“ řekl jejich trenér Bruno Marcotte kanadské televizi Global

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1