Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Záhada páchnoucího monstra z indonéského moře je vyřešena. Toto vědci o vyplavené mršině zjistili

Záhada páchnoucího monstra z indonéského moře je vyřešena. Toto vědci o vyplavené mršině zjistili

Před několika dny vyplavilo moře na jeden z indonéských ostrovů obrovkého mrtvého tvora. Tamní obyvatelé záhadné zvíře nedokázali rozpoznat a následně objev zaskočil i odborníky. Záhada patnáctimetrové zdechliny už se ale vysvětlila. Jde o mrtvou velrybu. Otázkou pro místní ale zůstává, co s páchnoucími zbytky dělat a jak je dostat pryč.

Sedmatřicetiletý rybář Asrul Tuanakota, který vyvržené tělo našel přímo na pláži ostrova Seram, si nejdřív myslel, že se jedná o část ztroskotané lodi. Brzy se ale ukázalo, že se o žádné plavidlo nejedná – z mrtvého živočicha, který barvil okolní vodu do ruda, odborníci ihned odebrali vzorky a podrobili je analýze.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Právě rybář Asrul přišel s teorií, že moře vyplavilo pozůstatky gigantické chobotnice. Podle George Leonarda, který se jako jeden z odborníků rozhodl rozluštit tuto záhadu, se ale s největší pravděpodobností jedná o část uhynulé velryby.

Ostrov Seram se nachází velmi blízko migračních tras, po kterých se velryby často pohybují, což Leonardově teorii hraje do karet. Obvykle sice mrtvé velryby klesnou na dno, kde se o ně „postarají“ mořští mrchožrouti, je ale možné, že mrtvola velryby se vlivem infekce nebo teplé vody nafoukla plyny a zůstala na hladině.

Nyní se pozornost obrací k otázce, kdo a jak páchnoucí mršinu odstraní. Tamní obyvatelé už podle serveru Washington Post požádali o pomoc vládu.

INFO.CZ spouští novou rubriku, která nabízí aktuální zpravodajství o Evropské unii. Reportáže, analýzy a komentáře naleznete zde>>>

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1