Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Záhada u Indonésie: Vraky válečných lodí zmizely ze dna. Skončily prostě ve sběru?

Záhada u Indonésie: Vraky válečných lodí zmizely ze dna. Skončily prostě ve sběru?

Trojice nizozemských plavidel z druhé světové války ležela v Jávském moři asi sto kilometrů od pobřeží Indonésie. Byly v nich ostatky přibližně 2 200 obětí. Podle britského listu The Guardian existují obavy, že lodě někdo postupně vyzvedl s cílem získat kovové části.

Najít válečnou kořist dlouhá desetiletí po válce? U Indonésie zřejmě žádný problém. Vraky nizozemských plavidel objevili amatérští potápěči v roce 2002. Teď místo potopení lodí téměř zeje prázdnotou.

Potápěči to zjistili, když se tam ponořili před nadcházejícím výročím Bitvy v Jávském moři. Sonary ukázaly otisky vraků na mořském dně, plavidla samotná ale ne, napsal The Guardian.

HMS ElectraHMS Electraautor: naval-history.net

Muž, který lodi před časem objevil, je přesvědčený, že je někdo odtáhl do přístavů. To ale jiné názory poměrně přesvědčivě rozporují – muselo by se jednat o masivní operaci s nasazením velkého počtu techniky a jeřábů. Pravděpodobnější je, že lidé vraky postupně rozebírali i za pomoci výbušnin.

Nizozemské ministerstvo obrany už celou záhadu začalo vyšetřovat. Plavidla totiž v minulosti byla prohlášena za posvátný válečný hrob. Indonésie proto rovnou předeslala, že za celou záležitost nenese žádnou odpovědnost.

„Nizozemská vláda nemůže tvrdit, že je za to odpovědná indonéská vláda, protože nás Nizozemsko nikdy nepožádalo o ochranu těchto plavidel.“
ředitel Národního archeologického centra v Indonésii

Trojice lodí se potopila při Bitvě v Jávském moři, která skončila porážkou nizozemského, britského, amerického a australského námořnictva japonskou armádou v únoru 1942. Jednalo se o jednu z nejdražších námořních bitev války. Vedla k japonské okupaci celé Nizozemské východní Indie.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1