Záhadné radiové signály z vesmíru: Vědci odhalili jejich původ | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Záhadné radiové signály z vesmíru: Vědci odhalili jejich původ

Záhadné radiové signály z vesmíru: Vědci odhalili jejich původ

Vědci z programu Breakthrough Listen, který má za úkol hledat inteligentní formu života ve vesmíru, odhalili řadu tajemných radiových signálů. Podle všeho vycházejí z trpasličí galaxie, které je od Země vzdálená na 3 miliardy světelných let. 

Podle serveru Huffington Post data výzkumného týmu ukazují, že první zaznamenaný radiový „výbuch“ doletěl k Zemi 2. listopadu 2012. Další protnul zemskou atmosféru o tři roky později. Vědci se nyní shodují, že všech 15 radiových signálů, které měli možnost slyšet v rychlém sledu za sebou, pochází z prostoru vzdálené trpasličí galaxie. 

Zvuky, které jsou na záznamu slyšet, by mohly mít na svědomí rotující neuronové hvězdy s extrémně silným magnetickým polem. „To, že jsou zvuky řízené mimozemskou civilizací, je opravdu spekulativní,“ dodala organizace.

S tím, že připisování těchto signálů mimozemským civilizacím je přinejmenším hodně přehnané, souhlasí například i Nizozemský institut pro radiovou astronomii. „Jen abychom si rozuměli, nevíme, co ty radiové exploze způsobuje, ale nemyslíme si, že to má co do činění s mimozemšťany,“ podotkla astronomka Emily Petroffová. 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Kolem určení místa vzniku ale přesto panují pochybnosti. Trpasličí galaxie, která by měla být původcem signálů, představuje přibližně jedno procento naší Mléčné dráhy. „Jeden by očekával, že podobných signálů se dočkáme z velkých galaxií, ve kterých se nalézá mnohem více normálních, ale i neutronových hvězd. Protože právě přítomnost neutronové hvězdy většinou podobnou situaci vysvětlí,“ řekl serveru Shriharsh Tendulkar z McGill University v Montrealu.

Faktorem, který podrobnější výzkum místa, odkud zvuky přicházejí, komplikuje, je vzdálenost. Vědci totiž upozorňují na fakt, že v době, kdy signál, který dnes slyšíme, vznikl, byl život na Zemi omezen na jednobuněčné organismy. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.