Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Záhadný trik, který popírá gravitaci. Jak to udělal? Lékaři vysvětlili Jacksonův taneční kousek

Záhadný trik, který popírá gravitaci. Jak to udělal? Lékaři vysvětlili Jacksonův taneční kousek

Lékaři se dopodrobna začali zaobírat jedním ze specifickým tanečních pohybů Michaela Jacksona, kterým v 80. a 90. letech doslova uchvátil svět. Nejen podle nich totiž není v lidských silách takovou taneční figuru provést. Teď přišli s vysvětlením.

V roce 1987 spatřil světlo světa video klip k písni Smooth Criminal z alba Bad, které vyšlo o rok dříve. Od té doby se nejen fanoušci Michael Jackson snažili přijít na to, jak mohl zpěvák a tanečník naklonit narovnané tělo do úhlu 45 stupňů.

Odborníci z lékařského institutu v Chandigarhu nyní potvrdili, že je tento pohyb fyziologicky nemožný a že Jackson si musel pomoci speciálně vyvinutou obuví. „Většina trénovaných tanečníků, kteří mají dobře posílené vnitřní svaly, se dokáže nahnout maximálně o 25 až 30 stupňů. Michael Jakson se ale od osy odklonil o 45 stupňů,“ říká pro časopis Journal of Neurosurgery Manjul Tripathi.

Experti zároveň ale varují, že pro nezkušené by „Smooth Criminal lean“ mohl být potenciálně nebezpečný. Váha celého těla během pohybu totiž „visí“ jen na Achillově šlaše, což by netrénovaný jedinec mohl odnést zraněním. „Pravděpodobnost, že si zraníte kotník, je poměrně velká. Potřebujete silné vnitřní svaly a dobrou oporu kotníku. Není to jednoduchý trik,“ varuje podle BBC lékař.

Dalších přibližně 15 až 20 stupňů oproti jiným „smrtelníkům“ získal Jackson díky speciálním botám, které mají v opatku výřez ve tvaru V. Do výřezu pak musí přesně zapadnout hřeb, který je pevně spojený s podlahou, díky kterému pak tanečník může snadněji bojovat s gravitací.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1