Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Záplavy pětkrát do roka? Americká vládní agentura zveřejnila studii ohledně rostoucí hladiny oceánu

Záplavy pětkrát do roka? Americká vládní agentura zveřejnila studii ohledně rostoucí hladiny oceánu

Zatímco americký prezident Donald Trump je ke klimatickým změnám skeptický, američtí vědci vypracovali zprávu, ve které se zabývají situací ve Spojených státech, pokud výrazně stoupne hladina oceánů. Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru předestřel šest možných scénářů. Na některých místech Spojených států totiž hladina oceánu stoupá ještě rychleji než je světový průměr a v roce 2100 by se tak zvedla o skoro 2,5 metru. Přitom šest milionů Američanů žije v oblastech do pouhého 1,8 metru nad mořem.

Zpráva zkoumá nejhorší předpovědi tání ledu v Grónsku a v Antarktidě. Podle posledních studií ohledně ledovcových štítů v Antarktidě je tento scénář pravděpodobnější než se na první pohled může zdát. Zpráva také uvádí, jak se na jednotlivé varianty mají lidé připravit. Nejlepší scénář je stoupání hladiny oceánů do výšky zhruba 30 centimetrů a nejhorší pak 244 centimetrů, píše Business Insider

„V mnoha oblastech už nyní dochází mnohem častěji k povodním,“ popisuje Robert E. Kopp, výzkumný pracovník z Rutgers University. Jak uvádí, na možné scénáře je nutné se připravit.

Jak to tedy může v USA vypadat?

Na pobřeží táhnoucímu se od státu Virginie k Maine a kolem Mexického zálivu, by se hladina moře měla zvýšit zhruba o půl metrů víc, než bude světový průměr – globálně se ve sledovaném období odhaduje vzrůst hladiny moře o zhruba 1 metr.  

Podle vědců se budou stupňovat záplavy. Ty budou ohrožovat životy lidí a majetek. Pokud by se zvýšila hladina moře jen o pouhých 30 centimetrů, pro většinu amerických měst na pobřeží by to znamenalo až 25 násobný nárůst ničivých záplav a to už v roce 2030. Kdyby došlo k nejhoršímu scénáři, k četnějším záplavám, které se jinak dějí jednou za pět let, by docházelo 5krát do roka.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744